سرویس فرهنگ، هنر، ادب
آخرین خبرهای فرهنگ، هنر، ادب
انتشار:  چهارشنبه 15 شهریور 1396  ::  12:10   

کلیسای قدیمی "قلب مسیح" در کرمانشاه مرمت می شود

سرویس کرمانشاه- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: عملیات مرمت و استحکام بخشی کلیسای "قلب مسیح" تخصیص 1500 میلیون ریال از اعتبارات ملی سال 1395 آغاز شده است.

جلیل بالایی در گفتگو با خبرنگار کردپرس، با بیان اینکه کلیسای قلب مسیح دریکی از قدیمی ترین محلات شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس مقابل خیابان فیض آباد واقع شده است، اظهار داشت: این کلیسای در زمینی به مساحت بیش از 1100 مترمربع احداث گردیده که زیر بنای آن جمعا 550 مترمربع میباشد و عمده مصالح به کار رفته در آن آجر می باشد.

وی با بیان اینکه بنای کلیسای قلب مسیح در زمره آثار ملی به ثبت رسیده است، تاکید داشت: عملیات مرمت و استحکام بخشی این اثر با تخصیص 1500 میلیون ریال از اعتبارات ملی سال 1395 آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه متذکر شد: با توجه آسیب دیدگی بام و نیز رطوبت زیاد بنا، عملیات ایجاد کانال دفع رطوبت و مرمت و رنگ آمیزی شیروانی ها در اولویت قرار گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: تراشیدن آستر فرسوده دیوارها و انجام اندود و نازک کاری مجدد آنها، برداشتن الحاقات اضافی، برچیدن در و پنجره های فلزی فرسوده و ساخت و نصب در و پنجره های چوبی ، اصلاح کارهای تاسیساتی بنا شامل اجرای برق کشی، لوله کشی آب و فاضلاب و گازکشی اقداماتی است که تا کنون بر روی این اثر ملی صورت گرفته است.

بالایی در پایان یادآورشد: درصورت تخصیص اعتبار در سالهای آتی مرمت این بنای ثبت شده تکمیل خواهد شد.

گفتنی است؛ کلیسای قلب مسیح، دارای نمای بیرونی نمازخانه درضلع غربی (ضلع اصلی )با سه طاق نما تزئیین یافته است. درطاق نمای وسطی ورودی کلیسا قرار دارد و درطاق نماهای طرفین دو پنجره تعبیه شده، این در و پنجره ها با قابهای آجری که در بالا به قوسی زیبا ختم می شوند، تزئیین شده اند. در اضلاع دیگر نمای بیرونی به همین ترتیب با طاق نما و پنجره های قوس دار انجام شده است. بام بنا شیروانی پوش و سقف آن ازداخل با چوب کار شده است.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید