انتشار:  دوشنبه 29 اردیبهشت 1399  ::  23:26   

دبیرخانه شورای وزیران عراق:

تامین حقوق کارمندان اقلیم کردستان وظیفه دولت عراق نیست، اربیل باید حقوق کارمندان را از سهم بودجه اقلیم تامین نماید

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دبیرخانه شورای وزیران عراق اعلام کرد که هیچ توافقی با دولت اقلیم کردستان برای پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم صورت نگرفته و اربیل باید حقوق کارمندان را از سهم بودجه اقلیم تامین نماید.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خلک، دبیرخانه شورای وزیران عراق طی بیانیه ای رسمی اعلام کرده که درخواستی در وزارت دارایی عراق برای پرداخت حقوق ماه آوریل میلادی کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان طرح شده است.

در این بیانیه آمده که تامین حقوق کارمندان اقلیم هیچ ارتباطی به دولت عراق ندارد و وظیفه بغداد نیست و دولت اقلیم وظیفه دارد که این حقوق را از سهم بودجه اقلیم، تامین کند.

همچنین تاکید شده که هیچ توافقی میان هیئت مذاکره کننده دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی برای پرداخت این حقوق صورت نگرفته و فقط درخواستی در وزارت دارایی مطرح شده است.

لازم به ذکر است  که دبیر هیئت دولت اداره امور عراق پیشتر در نامه ای رسمی  به وزارت دارایی دولت اداره امور، دستور داد به دلیل عدم پایبندی اقلیم کردستان به توافق میان دو طرف مبنی بر تحویل 250 هزار بشکه نفت در روز به بغداد، علاوه بر توقف پرداخت حقوق کارمندان، همه مبالغی که به اقلیم داده شده، از آن پس گرفته شود و در همین حال حقوق بگیران اقلیم کردستان طی دو ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده اند و  دولت نیز هیچ موعدی را برای پرداخت آن تعیین نکرده است.

در همین حال، طی هفته های گذشته چندین بار هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان برای گفتگو با مقامات دولت مرکزی در مورد نفت و سهم بودجه اقلیم از بودجه عمومی عراق به بغداد سفر کرده و این گفتگوها تاکنون هیچ نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است.

از سوی دیگر بر اساس قانون بودجه 2019 عراق، پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت از سوی دولت اقلیم به دولت مرکزی عراق است؛ اما طبق این قانون حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، ارتباطی با اختلافات سیاسی اربیل و بغداد و عدم تحویل میزان نفت تعیین شده ندارد و باید پرداخت شود.