انتشار:  جمعه 2 خرداد 1399  ::  13:23   

«مهاباد»، «میاندوآب» و «خوی» منطقه خطر کرونا با ضریب بالا

سرویس آذربایجان غربی- رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: میاندوآب و مهاباد از لحاظ وضعیت بیماری کرونا منطقه خطر با ضریب بالا در استان هستند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، افزایش تعداد مبتلایان کرونا در هفته های اخیر در آذربایجان غربی تعداد مبتلایان به کووید 19 را در این استان به 4 هزار و 243 نفر رساند.

این افزایش مبتلا از اواسط اردیبهشت ماه زمانی که شمار مبتلایان 3 هزار نفر بود، شروع شد و در عرض 15 روز یک هزار و 243 نفر بر تعداد مبتلایان افزوده شد و مجموع بیماران مبتلا کرونا به سادگی از مرز 4 هزار نفر هم گذشت.

دیروز دکتر جوادآقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت؛  ارومیه، تکاب و سردشت منطقه قرمز هستند.

او ادامه داد: خوی، مهاباد و میاندوآب  نیز منطقه خطر کرونا با ضریب بالا هستند.

تعداد مبتلایان کرونا در شهرهای منطقه قرمز استان شامل ارومیه 1302مورد، تکاب: 138 مورد و سردشت: 49مورد است.

سردشت در روزهای اخیر از حالت سفید تغییر وضعیت داده و با افزایش مبتلایان بعد از ثباتی لرزاننده به جمع شهرهای منطقه قرمز اضافه شد و این موضوع نشان داد وضعیت سفید در خصوص کرونا نمی تواند به منزله منطقه ایمن باشد.

از سویی دیگر این احتمال که شاید مردم با فرض سفید شدن وضعیت، در رعایت موارد بهداشتی سهل انگار شده باشند هم وجود دارد و همین مسئله سبب افزایش ناگهانی مبتلایان در این شهر مرزی شده است.

در شهرهای منطقه خطر کرونا با ضریب بالا نیز خوی: 801 مورد، مهاباد: 441مورد و میاندوآب: 421 مورد مبتلا به این بیماری اعلام شده است.

در این بین مهاباد با رشد بی سابقه مبتلایان به سومین شهر از لحاظ تعداد مبتلایان کرونا در استان تنها در عرض یک هفته تبدیل شد به نحوی که در هفته اخیر ۱۵۰ نفر در مهاباد به کرونا مبتلا شدند.

مسئولان اما افزایش تعداد مبتلایان در مهاباد را به دو دلیل می دانند؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد معتقد است که افزایش تعداد مبتلایان به دلیل راه اندازی مرکز تست سرپایی در این شهر است و برخی دیگر نیز عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم را دلیل افزایش تعداد مبتلایان می دانند.

با همه این اوصاف تعداد مرگ و میرها در استان 199 مورد است و در هفته اخیر تنها 7 نفر به جمع فوتی ها بر اثر ابتلا به کرونا افزوده شده است.