انتشار:  جمعه 2 خرداد 1399  ::  13:42   

هندوانه صادراتی ایران به ترکیه، برگشت خورد

سرویس آذربایجان غربی- سخنگوی گمرک ایران از برگشت اولین محموله هندوانه صادراتی ایران به ترکیه خبر داد این در حالی است که صادرکنندگان هندوانه عمدتا از آذربایجان غربی هستند.

به گزارش کردپرس، استاندار آذربایجان غربی شامگاه روز گذشته در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، دلیل مشکلات صادرکنندگان هندوانه را قوانین وضع شده در کشور ترکیه دانست.

شهریاری افزود: متاسفانه به دلیل قوانین وضع شده در کشور ترکیه برای صادرکنندگان هندوانه که عمدتا از آذربایجان غربی هستند مشکلات سختی در مسیر صادرات ایجاد شده  است.

او بیان کرد: اتاق های بازرگانی و مسئولین ارشد کشوری از طریق همتایان ترکیه ای در حال بررسی و حل مشکل هستند.

اما در همان روز لطیفی سخنگوی گمرک ایران از برگشت هندوانه صادراتی ایران به ترکیه خبر داد و گفت: اولین محموله از هندوانه صادراتی ایران که پیش‌ازاین به ترکیه صادرشده بود به دلیل حل نشدن مشکل افزایش ناگهانی تعرفه واردات در ترکیه مجبور به برگشت به کشور شد.

به گفته لطیفی؛ با افزایش ناگهانی تعرفه واردات هندوانه در ترکیه، بیش از هفت هزار تن هندوانه صادراتی ایران در این کشور بلاتکلیف ماند و قیمت تمام‌شده این محصول برای فروش در بازار ترکیه بیش از قیمت خرید شد.

او اظهار کرد: تعرفه واردات هندوانه در ترکیه که تا پنجشنبه گذشته برای هر تن ۱۰۰ دلار محاسبه می‌شد به ناگاه و بدون اطلاع قبلی به تجار  به ۳۰۰ دلار رسید.

آذربایجان غربی در اواسط اردیبهشت ماه با تلمبار شدن سه تا چهار هزار تن هندوانه ایی بود که در جنوب کشور کشت و به ارومیه جهت صادرات به ترکیه منتقل شده بود، روبه رو شد.

این میزان هندوانه به مدت 15 روز در میدان میوه و تره‌بار ارومیه انبار شده و در حال تخریب بود تا اینکه با حضور مسئولان شهری و با همراهی مسئولان استانی و کشوری، 15 واگن حمل هندوانه در اختیار صادرات قرار گرفت و از طریق سلماس بارگیری و به ترکیه منتقل شد.