انتشار:  جمعه 2 خرداد 1399  ::  17:17   

شورای رهبری حزب دمکرات کردستان در کرکوک- گرمیان:

دولت اقلیم کردستان هیچ اطلاعی از وجود زندان های مخفی اتحادیه میهنی ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- شورای رهبری حزب دمکرات (پارتی) در کرکوک- گرمیان، ضمن انتقاد  از اقدام حزب اتحادیه میهنی (یکیتی) در تحویل تعدادی از متهمین داعش به مقامات کرکوک، اعلام کرد که دولت اقلیم هیچ اطلاعی از وجود زندان های مخفی یکیتی ندارد.

 

به گزارش کردپرس، سایت خبری باس نیوز گزارش داد که شورای رهبری حزب دمکرات (پارتی) در کرکوک- گرمیان در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد این که اتحادیه میهنی (یکیتی) تعدادی از متهمین داعش را که توسط نیروهای یکیتی دستگیر شده بودند، به مقامات کرکوک تحویل داده و دولت اقلیم کردستان نیز از این موضوع بی اطلاع بوده، اطلاعیه ای صادر کرده است.

در این اطلاعیه آمده که شورای رهبری حزب دمکرات (پارتی) در کرکوک- گرمیان به هیچ عنوان اطلاعی از وجود این  متهمین داعش نزد نیروهای اتحادیه میهنی و زندان هایی که اتحادیه میهنی این متهمین را در آن ها نگه داری کرده، نداشته است.

همچنین خاطر نشان شده که در تماس با دولت اقلیم و پیگیری این مسئله مشخص شد که دولت اقلیم هیچ اطلاعی از وجود زندان های مخفی اتحادیه میهنی ندارد و هیچ یک از این متهمین داعشی نیز که نزد این حزب بوده اند، به قوه قضائیه اقلیم، تحویل داده نشده اند و دادگاه از وجود آنان بی اطلاع بوده و طی این سال ها نیز به صورت غیرقانونی در زندان های مخفی نگه داری شده اند.

شورای رهبری حزب دمکرات کردستان در کرکوک و گرمیان تاکید کرده که باید افرادی که در این قضیه و وجود زندان های مخفی و متهمین داعشی مسئول هستند، مورد بازخواست قرار بگیرند و نباید در برخورد با حزبی که خود را فراتر از قانون و نهادهای قضایی رسمی اقلیم بداند، کوتاه آمد.

در این اطلاعیه خاطر نشان شده که به هیچ عنوان نباید احزاب دارای زندان های مخفی باشند و شهروندان بدون در پیش گرفتن راهکارهای شفاف و مشخص قانونی در آن ها زندانی شوند.

در بخش دیگری از اطلاعیه شورای رهبری پارتی در کرکوک و گرمیان ذکر شده که بازگرداندن این افراد که بدون حکم قضایی دستگیر شده اند، به میان خانواده خود پیش از عید فطر، موضوع مهمی است و  بستن زندان های  مخفی نیز بسیار حیاتی است و باید افرادی که در این سال ها موجب زندانی شدن شهروندان در این زندان ها شده اند، مورد بازخواست قانونی قرار بگیرند.

 در پایان این اطلاعیه نیز در مورد موج هدفمند رسانه ای انتشار اخبار غیرواقعی برای تخریب کردها و اتهام زنی به  حزب دمکرات در وضعیت بحرانی عراق و خاورمیانه هشدار داده شده و آمده که اتهام زنی، تخریب و انتشار اخبار کذب موجب بروز تنش و عواقب ناخوشایند می شود و رسانه ها باید اخبار واقعی را در نهایت دقت پوشش دهند و از نفرت پراکنی  و تفرقه میان طیف های مختلف کرکوک که عامل ایجاد تنش و اختلاف و  کشمکش است، جلوگیری کنند.

لازم به ذکر است که پیشتر نیز وزارت امور داخلی اقلیم کردستان در اطلاعیه ای اعلام کرد ، هیچ اطلاعی از زمان دستگیری و تحویل 176 متهم به ترور از سلیمانیه به کرکوک، توسط اتحادیه میهنی نداشته و از این اقدام انتقاد کرد.