انتشار:  دوشنبه 5 خرداد 1399  ::  14:21   

عضو ارشد حزب دمکرات کردستان:

اعتراض به نامزدی فواد حسین برای وزارت خارجه را تبدیل به بحران سیاسی نمی‌کنیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای ارشد حزب دمکرات کردستان تاکید کرد که اعتراض جریان های سیاسی به نامزد خود برای تصدی وزارت خارجه عراق را تبدیل به بحران سیاسی نمی کنند.

به گزارش کردپرس، عبدالسلام برواری، عضو ارشد حزب دمکرات کردستان (پارتی) در گفت و گو با پایگاه خبری الاخباریه ضمن تاکید بر عدم اصرار این حزب بر نامزدی فواد حسین برای تصدی وزارت امور خارجه در دولت فدرال عراق، اعلام کرد که جریان های سیاسی بزرگ از حمایت از مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید این کشور دست کشیدند.

این عضو ارشد حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در این باره اظهار داشت: به دنبال دست کشیدن جریان های سیاسی بزرگ از کاظمی، وضعیت سیاسی در عراق تبدیل به یک ناهنجاری شده است.

برواری در ادامه نیز خاطر نشان ساخت: حزب دمکرات کردستان اعتراض جریان های سیاسی به نامزد ما برای تصدی وزارت خارجه یعنی فواد حسین را به یک بحران سیاسی تبدیل نمی کند و فرد دیگری را برای تصدی این منصب انتخاب خواهد کرد.

این عضو ارشد حزب دمکرات کردستان در پایان نیز تصریح کرد: گفت و گوهای سیاسی برای نهایی کردن انتخاب وزرای کُرد باقی مانده همچنان در جریان است؛ جریان های کردستانی خواهان حل و فصل اختلافات سیاسی هستند.

یادآور می شود که مجلس عراق هفتم مه 2020 (18 اردیبهشت 1399) در یک جلسه فوق العاده با حضور بیش از چهار پنجم نمایندگان، برنامه دولت جدید این کشور را تصویب کرده و به نامزدهای تصدی 15 وزارتخانه از مجموع 22 وزارتخانه کابینه پیشنهادی رای اعتماد داد و به دنبال آن نیز نخست وزیر جدید و وزرای موفق به کسب رای اعتماد، در برابر هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس سوگند یاد کردند تا پس از گذشت بیش از پنج ماه از استعفای عادل عبدالمهدی از منصب نخست وزیری دولت فدرال، کاظمی به عنوان ششمین متصدی این منصب از زمان اشغال کشورش از سوی آمریکا در سال 2003 میلادی، آغاز به کار کند.

با این حال، از میان سه وزارتخانه سهم کردها در کابینه دولت نخست وزیر جدید عراق، تنها تکلیف وزارت عمران، مسکن و شهرداری ها مشخص شده جایی که نازنین محمد وسو به عنوان نامزد تصدی این وزارتخانه توانست از مجلس نمایندگان این کشور رای اعتماد بگیرد در حالی که عبدالرحمن مصطفی به عنوان وزیر پیشنهادی دادگستری، در کسب رای اعتماد از مجلس ناکام ماند و رای گیری بر سر وزیر پیشنهادی خارجه نیز به تعویق افتاد چرا که هیچ کسی به عنوان نامزد تصدی آن معرفی نشد.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#حزب دمکرات
#دولت کاظمی
#فواد حسین