سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 29 خرداد 1399  ::  15:59   

دبیرکل حرکت اسلامی کردستان آزاد در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

سیاست «HDP» توسط «PKK» نوشته می‌شود/«HDP» و «AKP» را میلیتاریست‌ها کنترل می‌کنند

سرویس ترکیه-دبیر کل حرکت اسلامی کُردستان آزاد گفت‌:تبعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) از حزب کارگران کُردستان(PKK) باعث شده تا حزب عدالت و توسعه(AKP) و دولت ترکیه با رابطه‌ای که با اروپا و کشورهای غربی دارند بدون ترس و با شدت عمل رفتار کنند و هم‌ برای شهرداری‌ها قیم تعیین کنند و هم از نمایندگان HDP در پارلمان ترکیه سلب مصونیت نمایند و آن‌ها را به زندان بیاندازد.

«فوزی بولگان» دبیر کل حرکت اسلامی کُردستان آزاد از جریان‌های کُرد ترکیه در پاسخ به این سوال کُردپرس که در حال حاضر وضعیت سیاسی کُردها را در ترکیه چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت:دولت ترکیه نه تنها امروز بلکه از زمانی که تاسیس شده مخالف هر نوع حرکتی کُردها و احزاب سیاسی و افراد مستقل بوده و همواره به زور و ظلم متوسل شده است.

وی افزود:در چند سال گذشته پروژه‌ای تحت عنوان "پروژه صلح" شکل گرفت اما متاسفانه ادامه پیدا نکرد و متوقف شد چرا که دو طرف هم دولت ترکیه و هم حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) توسط ملیتاریست‌ها اداره می‌شوند و هنوز هم‌ این روند در آن‌ها ادامه دارد.

فوزی بولگان با اشاره به عدم وحدت میان جریان‌های کُرد در ترکیه، توضیح داد:تلاش‌ برای اتحاد میان جریان‌های کُرد همیشه وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد اما متاسفانه تا به امروز به نتیجه‌ای نرسیده است چرا که هر حزب دارای ایدئولوژی و نظریه‌ای مخصوص به خود است که منجر به عدم اتحاد می‌شود.

وی ادامه داد:این مسئله نه تنها در میان احزاب کُرد ترکیه وجود دارد بلکه در همه احزاب کُرد بخش‌های دیگر نیز مشاهده می‌شود.تفاوت میان ما وجود دارد و باید به این مسئله خوب توجه کنیم که ما(کُردها) صاحب دولت نیستیم و این طبیعی است که هر کدام خط فکری مشخصی داشته باشیم اما همه ما کُرد هستیم و دردهای مشترکی داریم و می‌توانیم حول محورهای کُردستانی با یکدیگر متحد شویم.

وی افزود:ما می‌توانیم با وصف اختلافات بر سر منافع مردم خود به توافق برسیم.لذا اگر اختلافات را کنار بگذاریم می‌توانیم با روشی میهن‌ پرستانه متحد شویم و به راهکارهای سیاسی برسیم.در سوی دیگر کسانی که خود را ترکیه‌ای می‌بینند و خود را کُرد نمی‌دانند، نمی‌توانند در مورد اتحاد صحبت کنند و ائتلافی تشکیل دهند.حزب دموکراتیک خلق‌ها یکی از احزابی است که ترکیه‌ای است و حزب کُردی نیست.

دبیر کل حرکت اسلامی کُردستان آزاد درباره تعیین سرپرست از طرف دولت برای شهرداری حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) گفت:حزب دموکراتیک خلق‌ها یک حزب سیاسی و قانونی است و دولت حق ندارد به بهانه‌های مختلف برای شهرداری‌های آن قیم تعیین کند.اما برنامه‌های HDP از زمان تاسیس تا به امروز از سوی رهبری حزب کارگران کُردستان(P.K.K) نوشته می‌شود و همچنین در بسیاری از اوقات با فرمان P.K.K فعالیت‌های سیاسی خود را انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد:برای نمونه در جنگ (خندق‌ها) که منجر به کشته شدن ۱۰ هزار جوان شد HDP  با فرمان P.K.K  وارد عمل شد که منجر به ویران شدن بخش‌های زیادی از کُردستان گردید و در نهایت هیچ دستاورد سیاسی و نظامی برای کُردها به ارمغان نیاورد.

فوزی بولگان تاکید کرد:این رفتار منجر شد تا خانه شهروندان کُرد و شهرهای کُردستان ویران گردد و در اذهان عمومی نیز HDP بعنوان بخشی از P.K.K معرفی شود.این سیاست اشتباه HDP باعث شد تا AKP با رابطه‌ای که با اروپا و کشورهای غربی دارد بدون ترس و با شدت عمل رفتار کند و هم‌ برای شهرداری‌ها قیم تعیین کند و هم از نمایندگان HDP در پارلمان ترکیه سلب مصونیت کند و آن‌ها را به زندان بیاندازد.

این سیاستمدار کُرد تصریح کرد: با این وجود بسیاری از نویسندگان، روشنفکران و سیاستمداران کُرد و ترک از HDP خواسته‌اند تا رابط خود را با P.K.K قطع کند و بصورت مستقل به سیاست بپردازد اما تا این لحظه جوابی از سوی آن‌ها داده نشده است.