سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 6 تیر 1399  ::  16:53   

بیانیه PKK دربارۀ حملۀ اخیر هواپیماهای ترکیه به استان سلیمانیه؛

ترکیه نمی تواند PKK و یکیتی را رو در روی هم قرار دهد

سرویس ترکیه - روسای مشترک شورای رهبری PKK در بیانیه ای به اظهارات مقامات ترکیه مبنی بر تهدید سلیمانیه و حملات اخیر ارتش این کشور به این استان اقلیم کردستان واکنش نشان دادند.

به گزارش کردپرس، روسای مشترک شورای رهبری PKK در بیانیه ای با اشاره به اظهارات اخیر مقامات ترکیه که سلیمانیه را مستقیماً هدف قرار داده است عنوان کرد: «دولت ترکیه به حاکمیت ائتلاف حزب عدالت و توسعه (AKP) – حزب حرکت ملی ترکیه (MHP)، به هر جریان سیاسی که در برابر آنان گردن خم نکرده، همکاری با آنان را نپذیرفته و از سیاست های دشمنی با کردها حمایت نمی کنند، حمله می کنند و در همین راستا نیز اکنون به هدف گرفتن مردم سلیمانیه روی آورده اند. دولت ترکیه که در کردستان ترکیه سیاست های قتل عام دنبال کرده، به کردستان سوریه، شنگال و مخمور حمله می کند اکنون نیز به صورت مستقیم اعلام دشمنی با سلیمانیه را در دستور کار قرار داده است. وزیر امور خارجه ترکیه با تأکید بر این که PKK در سلیمانیه نیز تأثیر مستقیم دارد این شهر را تهدید به کاری می کند که در شنگال و مخمور به آن دست زده اند. برای این که زمینه لازم برای حمله به سلیمانیه را فراهم کنند به مسئله حضور PKK در سلیمانیه می پردازند».

به نوشته خبرگزاری هاوارنیوز، در ادامه این بیانیه آمده است: «سلیمانیه از وطن پرست های مدرن کرد شکل گرفته و از این لحاظ یکی از شهرهای پیشرو در زمینه روشنفکران کرد است. در واقع دولت ترکیه نیز به آینده تاریخی و فرهنگی این شهر است که حمله می کند. مردم سلیمانیه هر زمان در برابر تفکرات جدید آماده پذیرش بوده و و از این رو سیاستمدارانی مانند ابراهیم احمد، با عبدالله اوجالان و PKK روابط خوب و دوستی پایداری داشتند. مرحوم مام جلال نیز با اوجالان دوستی نزدیکی داشت. تا آخرین لحظه زندگی خود نیز این دوستی را با عبدالله اوجالان ادامه داد. بدون شک سلیمانیه با اوجالان و PKK روابط نزدیک دوستی داشت. دوستی مام جلال و اوجالان در واقع روابط نزدیک PKK – یکیتی [اتحادیۀ میهنی] را نیز در برداشت که یک نتیجه طبیعی است. PKK و یکیتی تا زمانی که مخالف حقایق و روابط تاریخی عمل نکرده اند از این میراث تاریخی محافظت کرده و به مسئولیت های خود در این راستا عمل خواهند کرد. حتی اگر در برهه ای از زمان مشکلاتی هم به وجود بیاید باز هم PKK و یکیتی هر زمان تلاش کرده اند تا از میراث رهبران خود محافظت کنند. ما هر زمانی به تلاش های خود برای تداوم دوستی و برادری که مام جلال و اوجالان به وجود آورده اند ادامه داده و خواستار توسعه آن بودیم. این تمایل و درخواست نیز اکنون به قوت خود باقی است».

روسای مشترک شورای رهبری PKK در ادامه این بیانیه تصریح کردند: «می دانیم که دولت ترکیه به احزاب سیاسی اقلیم کردستان به منظور مخالفت با PKK فشار می آورد. به خصوص علیه حزب دموکرات کردستان (پارتی) و یکیتی این فشارها ادامه دارد. دولت ترکیه رضایت کامل خود از سیاست های پارتی را هر زمانی به زبان آورده است. هدف قرار دادن سلیمانیه نیز دستیابی به مطالبات خود از یکیتی است. کاملاً واضح است که با این نوع اظهارات و موضع گیری ها می خواهند یکیتی را با PKK رو در روی هم قرار دهند. در همین راستا نیز اخبار حمله ترکیه به شهرک شارباژیر منتشر شده است که حاکی از کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان عادی است. چنین به نظر می رسد که دولت ترکیه بعد از این، مناطق اطراف سلیمانیه را بیشتر هدف قرار خواهد داد. در برابر این نیز ملت باید دست به حرکت بزند. یکیتی و PKK به عنوان دو حزب مختلف می توانند علیه یکدیگر انتقاداتی داشته باشند. هر زمان که لازم باشد ما این انتقادات را به یکیتی مخابره می کنیم. ولی ما همانگونه که به مردم سلیمانیه به عنوان مردم وطن پرست و میهنی احترام بزرگی قائل هستیم با یکیتی نیز به عنوان یک حزب کردی هر زمان بر اساس دوستی و برادری عمل می کنیم. می دانیم که برای یکیتی نیز دوستی با PKK مهم است. حملات و فشارهای ترکیه نخواهد توانست PKK و یکیتی را رو در روی هم قرار دهد. مردم سلیمانیه مانند هر زمان دیگری که در برابر دشمنی با کردها ایستاده اند این بار نیز در برابر حملات دولت ترکیه جواب لازم را خواهند داد».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها