سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 6 تیر 1399  ::  17:16   

موضع دونالد ترامپ در مورد کردها به روایت جان بولتن

سرویس جهان- مشاور اخراج شده دونالد ترامپ، در مورد موضع رییس جمهور آمریکا در مورد کردها معتقد است که او نه تنها طرفدار کردها نیست بلکه کسی مثل جیمز جفری را که یک ضد کرد و طرفدار آنکارا محسوب می شود، مسئول پرونده سوریه و کردهای این کشور کرده است.

 

به گزارش کردپرس، سرانجام کتاب جنجالی جان بولتن، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ رییس جمهور کنونی آمریکا به قفسه کتابفروشی ها راه یافت و شکایت ترامپ نتوانست جلوی انتشار آن را بگیرد. جان بولتن همه اتفاقاتی را که در کنار دونالد ترامپ در اتاق رییس جمهور در کاخ سفید شاهد آن بوده، نگارش کرده است هر چند ترامپ در مورد کتاب « همه اتفاقاتی که در آن اتاق افتاد» گفته اینها حقایقی نصفه نیمه هستند.

بخش مهمی از این کتاب به مواضع دونالد ترامپ در مورد کردها در عراق و سوریه پرداخته است. بولتون تعدادی از نطق های ترامپ را در مورد کردها در این کتاب بازگو کرده است. بدترین جملات دونالد ترامپ در مورد کردها به روایت جان بولتن این است: « من اصلا نمی خواهم این را بگویم اما من کردها را دوست ندارم. آنها در مقابل عراقیها و ترکها فرار می کنند. آنها تنها زمانی در جنگ فرار نمی کنند که ما اطراف آنها را با جنگنده های اف 18 بمباران می کنیم». جان بولتن معتقد است این جملات اشاره به تلاش نیروهای عراقی برای بازپس گیری کرکوک پس از برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق در سال 2017 است که نیروهای کرد از کرکوک و مناطق مورد مناقشه عقب نشینی کردند. این نطق همچنین به تصرف مناطق تحت کنترل کردهای سوریه توسط ترکیه در دو عملیات شاخه زیتون و چشمه صلح در سال های 2018 و 2019 اشاره می کند.

 اما پل ایدون در نشریه نیوعرب نوشت: این بخش از سخنان ترامپ در مورد کردها اهانت آمیز است. کمتر نیرویی در جهان بدون همراهی و پشتیبانی هوایی قادر به پیشروی است. کردها در سوریه بیش از 11000 تن از نیروهای خود را در جنگ با داعش از دست دادند و نیروهای پیشمرگ عراقی نیز نزدیک به 2000 نفر از نیروهای خود را در این مبارزه فدا کردند اما تعداد تلفات آمریکاییها در مقابل بسیار ناچیز بوده است.

اما دونالد ترامپ، در کنفرانسی خبری در سال 2018 و در پاسخ به یکی از خبرنگاران کرد، کُردها را «متحدان بزرگ» آمریکا» خواند که در کنار آمریکاییها مبارزه کرده و در کنار آنها برای مبارزه با داعش «جان دادند».

دونالد ترامپ که در سال 2019 وبعد از خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه با انتقادات تندی روبه رو شده بود، از کردها گله کرد که آنها در جنگ جهانی دوم در نورماندی حضور نداشتند تا به آمریکا در مقابله با نازیها کمک کنند. این اظهارنظر ترامپ با تکاپوی برخی رسانه های کردی برای یافتن سربازان کرد حاضر در جنگ جهانی دوم و اثبات حضور آنها به چالش کشیده شد.

اما جان بولتن که در مجموع ترامپ را مخالف کردها معرفی کرده، در کتاب خود اشاره کرده است که انتصاب یکی از مخالفان کرد به عنوان نماینده آمریکا در امور سوریه و ائتلاف مبارزه با داعش، منجر به ضعف کردها در سوریه شده است. مشاور سابق ترامپ می گوید جیمز جفری، نماینده آمریکا در امور سوریه مخالف کردها و طرفدار ترکیه است. او به تهیه نقشه ای از سوی جیمز جفری در مورد مناطق کردنشین سوریه اشاره می کند که به ترکیه اجازه می داد به برخی نقاط تحت کنترل کردهای سوریه حمله کند و نشان می داد چه نقاطی باید در دست کردها باشد. با این حال برخی مقامات ارشد آمریکا مانند جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش با ان مخالفت کرده و معتقد بودند نباید ترکیه از جایی که هست جلوتر برود.

جان بولتن جمله دیگری از ترامپ را که به کردها ارتباط داشته شوک آور خوانده است. بولتون در کتاب خاطراتش از کاخ سفید می گوید « شندیم که ترامپ گفت این که داعش دوباره به عراق بازگردد برای من مهم نیست». این در حالی است که به نوشته واشنگتن ایگزامینر، این گفته ترامپ تقریبا با درخواست مجدد کردهای عراق، بویژه قباد طالبانی معاون نخست وزیر عراق برای حمایت آمریکا از کردها در برابر داعش همزمان بود.

البته مجله ننشال اینترست آمریکا که به تحلیل نظرات بولتون درباره ترامپ و کردها پرداخته، معتقد است که جان بولتن که ترامپ را متهم به ضدیت با کردها کرده است، خود نیز موافق کردها بویژه در سوریه نبوده است و اگر موافق ادامه حضور آمریکا در سوریه بوده بیشتر به خاطر اهدافی غیر از حمایت از کردهای سوریه بوده است.

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در این کتاب تاکید کرده است که دونالد ترامپ خیلی زود تحت تاثیر حرف های رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه قرار گرفته است. او برای نمونه به تماس تلفنی میان ترامپ و رجب طیب اردوغان قبل از خروج آمریکا از شمال سوریه و حمله ترکیه به این منطقه تحت کنترل کردهای سوریه در ماه اکتبر 2019 اشاره می کند.

بولتون در کتابش می نویسد: برای اردوغان گفتن جملاتی مانند این که من کردها را دوست دارم یا از این چیزها، سخت بود. او سعی می کرد که ترامپ را متقاعد کند که سازمان ها، نهادها و احزابی که در ترکیه و سوریه خود را نماینده کردها می خوانند، نماینده واقعی کردها نیستند و از نظر آنکارا تروریست هستند.

از نظر جان بولتون، این اظهارات چنان در ترامپ اثر کرده بود که رییس جمهور آمریکا به هشدار امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه در مورد حمله ترکیه به کردها و قصد واقعی اردوغان از حمله به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه توجهی نکرد و می خواست پرونده باقی مانده نیروهای داعش در سوریه را به دست اردوغان بسپارد و مواظب کردها هم باشد.

کد خبرنگار: 40101