سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 7 تیر 1399  ::  08:42   

پیام HDP به حکومت ترکیه:

دست از سر کردها بردارید!

سرویس ترکیه - شورای مرکزی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در واکنش به حمله روز گذشته نیروهای پلیس ترکیه به ساختمان DTK در دیاربکر به حاکمیت سیاسی ترکیه هشدار داد ظلم علیه کردها را متوقف کند.

به گزارش کردپرس، شورای مرکزی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) با صدور بیانیه ای در خصوص حمله روز گذشته نیروهای پلیس ترکیه به ساختمان مرکزی کنگره جامعه دموکراتیک (DTK) و دستگیری اعضای این کنگره عنوان کرد: «حمله به ساختمان DTK، هم خرابکاری در اراده حل و فصل دموکراتیک مشکلات و هم حمله به اراده مردم کرد و عدم شناسایی این اراده از سوی حاکمیت است. نیروهای پلیس ترکیه با حمله به ساختمان DTK اقدام به تخریب این ساختمان کرده و تابلوهای این کنگره به عنوان "مدرک جرم" پایین کشیده شده است. ده ها سیاستمدار که بیشتر آنان را زنان تشکیل می دهند دستگیر شده اند».

به نوشته خبرگزاری Mezopotamya، در ادامه این بیانیه آمده است: «DTK از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به عنوان نماینده تمام مردم کردستان به حساب آمده و یک تشکیلات بسیار متنوع و تکثرگرا است. این کنگره در طول دوران حل و فصل مسئله کردها از سوی پارلمان ترکیه یکی از مخاطبان روند در نظر گرفته شده و اراده آن بدین ترتیب شناسایی شده است. یک ساختار مدنی، مشروع و دموکراتیک به حساب می آید. این کودتای سیاسی که نتیجه سال ها انکار، جرم انگاری و حمله به مردم کرد، نمایندگان آنان، زبان و فرهنگ کردها به حساب می آید یک نشانه واضح در نادیده گرفتن اراده کردها از سوی حاکمیت است. در واقع این حمله ادامه کودتایی است که با سلب حق نمایندگی لیلا گوون به عنوان رئیس مشترک این تشکیلات و موسی فاریس اوغولاری به عنوان عضو DTK آغاز شده است».

در پایان بیانیه شورای مرکزی HDP آمده است: «بدین وسیله به حاکمیت اردوغان یک بار دیگر هشدار می دهیم. این ظلمی را که علیه مردم کرد که صدها سال است در کنار مردم ترک زندگی کرده و گذشته تاریخی با یکدیگر دارند، روا دیده شده است، هر چه سریعتر متوقف کنید. به وضوح مشاهده کرده ایم که نتیجه حاکمیت هایی که این راه را انتخاب کرده اند چه شده است. دست خود را از روی مردم کرد بردارید. به مردم هم پیامی داریم. زمان آن فرا رسیده است که در برابر سیاست های غیر قابل قبول حاکمیت، حمله به فرهنگ و زبان کردها و سیاست های جنگ طلبانه در داخل و خارج کشور به صورت مشترک حرکت کرده و به حمایت کامل از DTK بپردازیم».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها