انتشار:  یک‌شنبه 8 تیر 1399  ::  17:07   

پژوهشگر مسائل ژئوپلتیک و سیاست خارجی آمریکا مطرح کرد؛

چالش های پیش روی پروژه متحدسازی کردهای سوریه

سرویس جهان- ایرینا تزوکرمن معتقد است پروژه متحدسازی کردهای سوریه از سوی آمریکا، به دلیل اختلافات بنیادی میان گروه های کردی، وابستگی فکری کردهای سوریه به کردهای عراق و ترکیه و مخالفت سرسختانه ترکیه با تشکیل جبهه واحد کردی در سوریه و همچنین عدم پشتیبانی قدرتمند آمریکا از کردهای سوریه نمی تواند در نهایت نتیجه دلخواه داشته باشد.

 

 

به گزارش کردپرس، دو طیف کردی در سوریه به رهبری حزب اتحاد دموکراتیک یا PYD و شورای میهنی کرد سوریه از چند ماه پیش و با میانجیگری آمریکا در حال مذاکره برای متحد کردن نیروهای وابسته به این دو جریان و تشکیل جبهه واحدی از کردها در سوریه هستند. این مسئله به دنبال دو عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه در سال های 2018 و 2019 بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

ایرینا تزوکرمن، پژوهشگر مسائل ژئوپلتیک و سیاست خارجی آمریکا با اشاره به مشارکت واشنگتن در طرح متحدسازی کردهای سوریه، این اقدام را برای ایجاد یک جبهه واحد میان کردهای سوریه برای محافظت از دستاوردهای کردهای سوریه ضروری خوانده است. با این حال، وی معتقد است آمریکا به قدر کافی این موضوع را جدی دنبال نمی کند و حمایت کافی از کردهای سوریه به عمل نمی آورد. به همین دلیل، پروژه متحدسازی کردهای سوریه با چالش های جدی روبه روست.

وی یکی از جدی ترین چالشها در مقابل متحدسازی کردهای سوریه را پراکندگی آراء و تفرقه جدی میان گروه های کردی عنوان می کند. تزوکرمن یادآوری می کند در اقلیم کردستان عراق، دو حزب کردی دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی سالهاست در این منطقه حکمرانی می کنند اما با هم اختلافات جدی دارند و این اختلافات در موقعیت های حساس به زیان آنها تمام شده است. همچنین به نزدیکی حزب اتحاد دموکراتیک به پ.ک.ک و تعامل با دولت سوریه و نزدیکی شورای میهنی کرد سوریه با حزب دموکرات کردستان و ترکیه اشاره کرده و گفته است هر دوی این جریان یکدیگر را به همکاری با دشمن خود متهم می کنند.

این پژوهشگر آمریکایی همچنین اشاره می کند که دو جریان کردی در سوریه بر سر مسائلی مانند فدرالیسم دموکراتیک، خودمختاری و رابطه با کردهای ترکیه اختلاف نظر دارند و اختلافاتی هم بر سر رابطه با اعراب در شمال سوریه و اداره مناطق عمدتا عرب نشین سوریه با هم دارند. وی آمریکا را مسبب عمده مشکلات در مناطق کردنشین سوریه می داند زیرا به عقیده وی، آمریکا به جای این که اردوغان، رییس جمهور ترکیه را متقاعد کند که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه متحد مهمی برای آمریکا در سوریه است تلاش می کند نگرانی های اردوغان را در مورد اداره خودگردان کردی به رهبری حزب اتحاد دموکراتیک رفع کند. اکنون آمریکا هم در همین راستا اقدام کرده و می خواهد با ایجاد توافق میان حزب اتحاد دموکراتیک و شورای میهنی نزدیک به ترکیه، نشان دهد که حزب PYD در شمال سوریه قدرت مطلق نیست و احزاب دیگر کردی حضور دارند و به این ترتیب، جایی برای کردهای سوریه در میز گفتگوها در ژنو رزرو کند.

این پژوهشگر آمریکایی معتقد است اگر هدف ایجاد اتحاد میان کردهای سوریه  نرم کردن مواضع ترکیه در مورد حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و نشان دادن آن به عنوان بخشی از ائتلاف کردی و نه قدرت غالب باشد، ممکن است این هدف محقق نشود زیرا اردوغان حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را مساوی با پ.ک.ک و پ.ک.ک را برابر با کردها می داند و از همین قیاس برای توجیه حملات مکرر به سوریه استفاده کرده است. همچنین ترکیه از این استدلال برای لابی گری در واشنگتن و همراه کردن دولت ترامپ با خود استفاده کرده و در نهایت موفق شد ترامپ را راضی کند نیروهای آمریکایی را از مناطق تحت کنترل کردها خارج کند تا ترکیه بتواند به کردها حمله کند.

قادر شیخموس، مدیر اجرایی نهاد ستار برای توسعه، استراتژی ضعیف آمریکا در سوریه را عامل و چالشی برای شکست پروژه اتحادسازی کردهای سوریه می داند. از نظر وی حمایت سیاسی آمریکا از کردهای سوریه نمادین است و کمک های محدود انسانی آمریکا به کردهای سوریه نمی تواند در حد و اندازه استراتژی قدرتمند کردن جریان های کردی در سوریه باشد.

ناصر حاجی منصور، مشاور سابق مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای کرد-عرب سوریه هم معتقد است اگرچه کردهای سوریه در مذاکرات خود به مرحله قابل قبولی رسیده اند اما چالش های عمده ای در سه سطح، بازدارنده کردها از متحد شدن است. از نظر وی، اولین سطح از این چالشها مربوط به خود کردها در داخل سوریه و فراتر از آن است که دلیل آن هم واقعیت های سیاسی، تاریخی و جغرافیایی مسئله کردها، تفاوت دیدگاه های سیاسی میان احزاب کرد و پسماند تقابلات گذشته است.

 این سیاستمدار کرد همچنین به ایرینا تزوکرمن گفته است سطح دوم چالشها مربوط به دیدگاه های مختلف سیاسی میان این احزاب در مورد ترکیب، ریشه ها و ذاتشان و همچنین تاثیر این تضادها بر جوامع کرد در سوریه است. سطح سوم چالشها به مخالفت برخی کشورهای منطقه ای مانند ترکیه با پیشبرد مسئله کردها از جنگ جهانی اول تاکنون باز می گردد.

در نهایت، این پژوهشگر آمریکایی معتقد است موفقیت پروژه متحدسازی کردهای سوریه به دلیل چالش های فراوان، به جدی بودن آمریکا در کمک به کردها و مقابله با برخی چالش های پیش روی کردها مانند ترکیه باز می گردد و نقش محدود آمریکا در این پروژه نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت.

کد خبرنگار: 40101