سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 10 تیر 1399  ::  01:34   

سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس عنوان کرد؛

سوریه به چهار اقلیم فدرال تبدیل می‌شود

سرویس سوریه-سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه گفت‌:احتمال ایجاد چهار اقلیم کُردی، علوی، عرب سنی و دَروزی در آینده  زیر عنوان سوریه متحد وجود دارد.

«حسن قاسم» سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به آینده توافقات میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) اظهار کرد:مذاکره میان دو طرف خبر خوبی است و ما هم از آن حمایت می‌کنیم اما هنوز به توافق اصلی نرسیده‌اند.

وی افزود:جریان اتحاد پروژه هیچکدام از طرفین نبود چرا که مسائل سیاسی حل نشده زیادی میان آن‌ها وجود دارد، بلکه این پروژه یک خواست بین‌المللی است که معتقدیم به موفقیت می‌رسد.

وی با اشاره به دلایل احتمالی موفقیت اتحاد میان دو جریان کُردستان سوریه، گفت:شرایط بین‌المللی حساس است و دو طرف به این‌ نتیجه رسیده‌اند که برای گفت‌وگو با طرف‌های داخلی سوریه و طرف‌های بین‌المللی نیازمند یک مرجعیت سیاسی در گفت‌وگوهای سوری-سوری و مذاکرات ژنو هستند و همچنین رغبتی در میان کُرد در سوریه وجود دارد که این وحدت عملی شود.

حسن قاسم خاطرنشان کرد:آمریکا و روسیه و در پشت پرده اسرائیل متفق القول هستند که اپوزسیون سوری جدیدی ایجاد کنند چرا که چیزی به اسم اپوزسیون سوری و آزاد باقی نمانده و القاعده و النصره و داعش و گروه‌های تکفیری دیگر نبض اپوزسیون سوریه را در دست گرفتند.

 سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه خاطرنشان کرد:اپوزسیون قبلی سوریه فشل شد و قدرت‌های جهانی به دنبال یک اپوزسیون نرم هستند که دستکم تفکرات لیبرالی داشته باشند.

حسن قاسم تاکید کرد:دو رای متفاوت در میان کُردهای سوریه وجود دارد و با این وصف نمی‌توانند منافع کُردها در سوریه را رهبری کنند، به همین خاطر نفس مذاکرات کُردی-کُردی مهم و واجب است و لازم است به اتحاد برسند.

سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه با اشاره به نقش آمریکا در گفت‌وگوهای کُردی-کُردی، تصریح کرد:شرط آمریکا از حزب اتحاد دموکراتیک برای این مذاکرات دوری گرفتن از حزب کارگران کُردستان(پ.ک.ک) است چرا که آمریکا معتقد است حزب کارگران کُردستان یک جریان(ارهابی) است.

این سیاستمدار کُرد درباره آینده سیاسی سوریه، توضیح داد:سوریه تجزیه نمی‌شود اما به صورت متمرکز هم باقی نمی‌ماند و به کشوری فدرال تبدیل می شود.

وی درباره شیوه ایجاد سیستم فدرالی در سوریه گفت:انچه که قابل دیدن است در آینده احتمال ایجاد اقلیم کُردی، اقلیم علوی، اقلیم عرب سنی و اقلیم دَروزی‌ها در سوریه وجود دارد.

حسن قاسم افزود:یک اراده بین‌المللی برای حل بحران سوریه وجود دارد.تصمیم برای اتحاد تصمیم دو طرف نیست بلکه یک خواست بین‌المللی است.سرنوشت سوریه در دست آمریکا و روسیه است و بقیه نقش چندانی در حل مسئله ندارند.