سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 10 تیر 1399  ::  23:34   

کردستان،تورم به وقت ونزولا/ سردار دوغی

سرویس کردستان- طبق جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران کردستان بیشترین افزایش تورم نقطه به نقطه ی ماه گذشته را داشته است...‌‌!

ماه ها است به شنیدن جمله هایی مشابه جمله ی بالا از زبان رسانه ها عادت کرده ایم ، اخیرا" هم مرکز آمار میانگین کشوری نرخ تورم ماهانه ، منتهی به خرداد ۹۹ را دو درصد اعلام کرد و این در حالی بود که در این بازه زمانی، نرخ تورم در کردستان 5.5 درصد بوده است!!  دقت بفرمایید 5.5 درصد!! یعنی سه و نیم درصد بیشتر از میانگین کشوری !!

قصه ی نامبارک تورم اولی برای کردستان در شرایطی هر ماه  تکرار می شود که نرخ بیکاری در آن جزو بالاترین نرخ های بیکاری در بین استانهای کشور و درآمد سرانه خانوارها هم  خیلی پایین تر از میانگین درآمد سرانه ی کشوری است.

اما یک سوال:

 افسار گسیختگی بازار و روند سرسام آور افزایشی قیمت کالاهایی چون خوراک ، پوشاک ، مسکن و گرانی خدمات در کردستان برای چیست؟! به فرض آنکه تحریم ها، اقتصاد کل کشور را با مشکل مواجه کرده باشد چرا نرخ تورم در کردستان از آنچه که میانگین نرخ کشوری است باید بسیار بیشتر باشد؟! براستی علت چیست؟!

آیا این استان سوای کل کشور، درگیر جنگ و نا امنی نظامی است که برای ماه های متوالی  شهروندان آن بهای کالاهای اساسی روزمره و خدمات را باید بسیار گرانتر از سایر جاهای کشور بپردازند؟؟؟

همه ی اقتصاددانان دنیا متفق القول علت تورم بسیار بالا و اضمحلال اقتصادی در ونزولا، کشوری که زمانی ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین بود و در آن هیچ جنگ نظامی صورت نگرفته است را نتیجه ی  ضعف دولت ، فساد اداری و سیاست های نادرست این کشور  میدانند.

بیراهه نیست اگر منشاء افسار گسیختگی بازار و مقام اولی تورم برای شهروندان کردستانی را مرتبط با مقام اولی فساد اداری یا وجود مدیران بی کفایت و رانتی استانی بدانیم.

و اما دو راه  پیش پای مجمع نمایندگان استان است:

۱_مبارزه و مقابله با منشاءهای افسار گسیختگی بازار و کاسبان تورم ...

۲_ همزیستی مسالمت آمیز با آنان.