سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  چهارشنبه 11 تیر 1399  ::  20:42   

نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی«ŞAK» سوریه به کُردپرس گفت؛

نشست «آستانه» ادامه سیاست مخالفت با حقوق کُردها است

سرویس سوریه-نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) سوریه گفت:ایجاد یک اتنومی و یا فدرالیسم کُردی در قالب سوریه یکپارچه یک مسئله ممکن و یک حق روا برای کُردهای سوریه است.

«طارق خیرکی» نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) در سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به مذاکره جریان‌های کُرد در سوریه، اظهار کرد:ما بعنوان جریان آزادی کُردستانی در سوریه در راستای منافع ملی کُردها از مذاکرات کُردی-کُردی در کُردستان سوریه حمایت می‌کنیم.

وی افزود:خاورمیانه در حال تغییرات ریشه‌ای است و کُردها بخشی از این فرایند تغییر هستند و باید خود را برای تغییرات آماه کنند و در راستای آن حرکت کنند.

وی ادامه داد:لازم است جریان‌های کُرد بر سر منافع و پروژه مشترک‌ برای کُردستان سوریه متحد شوند و از تغییرات حمایت کنند.

نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) درباره ایجاد منطقه کُردی در شمال سوریه گفت:کُردها از قدیمی‌ترین ملت‌های خاورمیانه و جهان هستند و ایجاد یک استاتو و اتنومی کُردی در قالب سوریه یک مسئله ممکن و یک حق روا است.

طارق خیرکی درباره متن چهارده ماده‌ای نشست ششم آستانه میان روسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران که امروز به صورت آنلاین برگزار گردید و در آن ضمن مخالفت با "خودمختاری نامشروع" که در آن بصورت غیر مستقیم کُردها خطاب قرار گرفته بود، گفت:بصورت تاریخی دولت‌های منطقه مخالف مسئله کُرد و حقوق آن‌ها تحت عنوان اتونومی و فدرالی هستند و این نشست هم در راستای همان سیاست است.

وی تاکید کرد:سیاست آن‌ها در قبال قضیه کُردی موضوع مشخصی است و اعتقادی به حقوق کُردها ندارند.

طارق خیرکی تصریح کرد:نشست آستانه در راستای نشست‌های دیگر و مخالفت با حق فدرالی کُردهای سوریه است چرا که چنین حقی را برای کُردها قائل نیستند.