سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 12 تیر 1399  ::  09:56   

پژوهشگر مسائل سوریه:

موجودیت اداره خودگردان کردی در سوریه به خطر افتاده است

سرویس جهان- فابریس بالانشه معتقد است روسیه به دنبال از هم پاشیدن اداره خودگردان کردی در شمال سوریه و ادغام نیروهای کرد-عرب سوریه در نیروهای ارتش سوریه بوده و ترکیه نیز منتظر خروج آمریکا از شمال سوریه برای انجام عملیات نظامی دیگری علیه کردهای سوریه است.

 

به گزارش کردپرس، فابریس بالانشه، کارشناس مسائل سوریه در یادداشتی نسبت به خطراتی که موجودیت اداره خودگردان کردی در شمال سوریه را تهدید می کند هشدار داده است.

استاد دانشگاه لیون فرانسه، در یادداشت خود که در سایت موسسه واشنگتن منتشر شده هشدار داده است پروژه اخیر متحدسازی جریان های کردی در شمال سوریه که با میانجیگری آمریکا در حال انجام است، به تنهایی نمی تواند اداره خودگردان کردی در شمال سوریه را از خطر نابودی نجات دهد. وی تاکید کرده است بدون حمایت مالی و نظامی آمریکا از کردهای سوریه، خطر از هم پاشیدن اداره خودگردان کردی در شمال سوریه وجود دارد.

استاد دانشگاه لیون معتقد است روسیه نیز مانند آمریکا دوست کردها نیست بلکه مسکو به دنبال از هم پاشیدن موجودیت اداره خودگردان و ادغام نیروهای کرد عرب سوریه در ارتش سوریه است. بالانشه معتقد است مسکو و ترکیه امیدوارند دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا باقی مانده نیروهای این کشور را از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خارج کند تا زمینه برای از بین بردن منطقه خودگردان کردی در شمال سوریه فراهم شود.

پژوهشگر مسائل سوریه و کردها همچنین هشدار داده است ترکیه به شدت به دنبال تضعیف بیشتر کردهاست و در این زمینه، در حال تلاش برای کسب رضایت روسیه برای انجام حمله دیگری علیه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه است.

بالانشه به چالش های دیگری که پیش روی کردهای سوریه است اشاره کرده که مهم ترین آنها مشکلات اقتصادی اداره خودگردان کردی، استفاده ترکیه از آب به عنوان سلاح علیه کردها و فعال شدن عناصر داعش در این منطقه عنوان شده است.

این پژوهشگر غربی معتقد است کردهای سوریه تنها در صورت اقدام مشترک کشورهای غربی علیه استراتژی های روسیه و ترکیه و پیشبرد برنامه ای سیاسی برای سوریه و همچنین حضور نظامی در مناطق تحت کنترل کردها می توانند از تهدیدهای کنونی عبور کنند.

کد خبرنگار: 40101