سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 12 تیر 1399  ::  12:54   

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی:

ظرفیت بیمارستانهای کرونای آذربایجان غربی در شرف تکمیل شدن/ بیمارستانهای صحرایی دایر می شوند

سرویس آذربایجان غربی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: ظرفیت بیمارستان های مختص کرونا در استان در شرف تکمیل شدن هستند و در صورت افزایش تعداد مبتلایان به کرونا مجبور به برپایی بیمارستان های صحرایی در استان خواهیم بود.

به گزارش کردپرس، جواد آقازاده در چهل و هشتمین جلسه ستاد استانی مقابله و مدیریت بیماری کووید ۱۹ درباره وضعیت آذربایجان غربی در روزهای آینده افزود: متاسفانه به دلیل افزایش تعداد مبتلایان در هفته های اخیر، ظرفیت بیمارستان های مختص کرونا در استان در شرف تکمیل شدن هستند و اگر وضعیت با این روند ادامه یابد بیمارستان های دیگری نیز وارد مدار درمان خواهیم کرد.

او از بستری شدن ۸۵۳ نفر مبتلای سندرم حاد تنفسی در استان و ثبت رکورد جدید بیماران بستری کویید ۱۹ خبر داد و اظهارکرد: با بررسی های انجام شده، استان در ۱۰ روز آینده شرایط خوبی نخواهد داشت.

آقازاده درباره شیوع بیماری در استان افزود: استان آذربایجان غربی به پیک بیماری نرسیده است و در حال حاضر مراحلی از موج اول را طی می کنیم، با شرایط موجود در روزهای آینده تعداد بیماران بستری و فوتی کووید ۱۹ در استان افزایش خواهد یافت.

وی درباره شیوع بیماری در مرکز استان بیان کرد: در حال حاضر بیمارستان های طالقانی، امام خمینی (ره) و امام رضا (ع)، بیماران مبتلا به کویید ۱۹ را پذیرش می کنند، با تکمیل ظرفیت بیمارستان های ذکر شده، در روزهای آینده بیمارستان مطهری ارومیه نیز بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را در ارومیه پذیرش خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی درباره ثبت رکورد جدید در تعداد بیماران بستری در استان گفت: متاسفانه دیروز  ۸۵۳ نفر بیمار مبتلا به سندرم حاد تنفسی در استان بستری شده است که از این تعداد ۳۲۸ نفر به طور قطعی مبتلا به کویید ۱۹ بوده و ۵۲۵ نفر مشکوک به کرونا هستند. همچنین ۴۹ بیمار به ونتیلاتور وصل است که از این تعداد ۱۹ بیمار قطعا مبتلا به کووید ۱۹ هستند.

آقازاده درباره تجهیزات درمانی استان بیان کرد: در ماه گذشته چهار دستگاه سی تی اسکن وارد استان شده است و هیچ مشکلی برای تامین تجهیزات درمانی وجود ندارد و مجوز ایجاد بخش جدید برای پذیرش بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت 11قرمز و سه شهرستان در وضعیت نارنجی و سه شهرستان در وضعیت زرد هستند ادامه داد: بی تفاوتی و ساده انگاری نسبت به کرونا باعث افزایش بیماری می شود.

آقازاده با بیان اینکه هنوز واکسن در مرحله تحقیقاتی است و به فاز استفاده بالینی و انسانی نرسیده است اضافخ کرد: بعضی از افراد برخی تستهای سرولوژیک را تبلیغ می کنند و حتی با ادارات برای انجام این تستها قرارداد می بندند که هیچکدام مورد تایید نیست.

او با تاکید بر اینکه داروی ضد کرونا صحت ندارد و تبلیغ هر نوع داروی گیاهی و غیره، سودجویی است گفت: رعایت موازین بهداشتی، شستن دستها با آب و صابون، خود مراقبتی ، فاصله گذاری های اجتماعی، ماسک زدن را جدی بگیریم

به گزارش کردپرس، خبری از تعداد کلی مجموع مبتلایان کرونا در استان آذربایجان غربی نیست و آخرین آمار مربوط به روز 31 خرداد ماه با ابتلای 10 هزار 795 نفر به کرونا در استان است. مجموع متوفیان نیز تا به امروز 12 تیر ماه به 458 نفر رسیده است.