انتشار:  یک‌شنبه 15 تیر 1399  ::  08:55   

حکیم در دیدار برهم صالح:

هدف از تشکیل ائتلاف عراقیون صیانت از حاکمیت عراق است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی در دیدار «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق درباره بحران بهداشتی و مشکلات اقتصادی کشور رایزنی کرد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی، در این دیدار که در دفتر جریان حکمت ملی در بغداد برگزار شد، طرفین درباره بحران بهداشتی، مناسبات مطلوب عراق با همسایگان و کشورهای جهان و مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از افت بهای نفت رایزنی کردند.
حکیم و صالح ضمن تاکید بر اهمیت هم‌افزایی تلاش‌ها برای مقابله با اپیدمی کرونا، مجددا از تلاش‌های فوق العاده کادر درمانی و پرستاران به عنوان خط مقدم مقابله با این ویروس و گروه‌های اجتماعی و دینی قدردانی و ابراز افتخار کردند.
رئیس جمهور عراق در این دیدار به رهبر جریان حکمت ملی به مناسبت شکل‌گیری ائتلاف «عراقیون» تبریک گفت و حکیم در این باره اظهار داشت: این ائتلاف دغدغه میهن، صیانت از حکومت و مستحکم‌سازی آن را دارد و درِ ائتلاف «عراقیون» به روی همه باورمندان به حکومت و لزوم صیانت از آن باز است.
شایان ذکر است سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی سه‌شنبه 10 تیر 1399 در یک سخنرانی به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب  1920 عراق، تشکیل یک هم پیمانی سیاسی، پارلمانی و مردمی بزرگ تحت عنوان هم پیمانی عراقیون (عراقی‌ها) را اعلام کرد و خاطر نشان ساخت که این هم پیمانی جدید متشکل از جریان های سیاسی و شخصیت های مستقل است.
حکیم اهداف هم پیمانی عراقیون را این گونه تشریح کرد:
1 ـ تقویت کشور و نهادهای آن و کمک به اجرای یکسان قانون در مورد همگان و بازگرداندن اعتماد به نظام سیاسی کشور.
2 ـ حمایت از نیروهای مسلح کشور، شامل ارتش، پلیس، حشد الشعبی، سرویس مبارزه با تروریسم و نیروهای پیشمرگه در چارچوب نهادینه شده آنها و در چارچوب پایبندی آنها به مسئولیت خود درون ساختارهای قانونی و سیاست های کشور.
3 ـ کمک به روند اصلاحات جدی، شجاعانه و قاطعانه در مبارزه با فساد و هدر دادن اموال عمومی.
4 - تحقق خواسته های مشروع ملت و حمایت از آن.
5 ـ توانمندسازی رویکرد اعتدالی در حمایت از ثبات سیاسی.
6 - دور ساختن عراق از جبهه بندی های منطقه ای و نزاع های بین المللی و تبدیل آن به بازیگری اصلی در فرآیند نزدیک کردن دوستان و برادران به یکدیگر، حل و فصل بحران ها و رفع نزاع ها در منطقه و کمک به برقراری روابط دوستانه و تقویت منافع متقابل با کشورهای منطقه و جهان.
7 ـ تاکید بر خواسته اساسی برگزاری انتخابات زودهنگام؛ انتخاباتی شفاف و عادلانه که در آن حقوق همگان بدون هیچ گونه تبعیض یا فریبکاری تامین شود و کمک به تدارک مقدمات اجرای آن.
8 ـ حمایت از تلاش ها برای اصلاح و بهبود واقعی نظام سیاسی کشور به طور کلی و کنار گذاشتن روش های بی فایده توافقی که روند اصلاح و ساخت و بازسازی کشور را متوقف کرده است.
9 ـ گسترش تدابیر تامین بهداشتی و توسعه اقتصادی و بازپس گیری پیشگامی ملی.
10 - حمایت از روند بازسازی، تامین خدمات در استان های جنوبی، تقویت دولت های محلی و کمک به بازگشت آوارگان و بازسازی مناطق آزاد شده از چنگ داعش تا رسیدن به مرحله خدمات عادلانه  و تامین زندگی آزاد و شرافتمندانه برای همه شهروندان.