سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  یک‌شنبه 15 تیر 1399  ::  10:38   

جزئیات تازه ای از حادثه معدن گیلانغرب به روایت رئیس سازمان صمت کرمانشاه

سرویس کرمانشاه: محسن دارابی رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه در گفتگو با خبرگزاری کردپرس به تشریح جزئیات تازه ای از حادثه گازگرفتگی 7 معدنکار در معدن بیتومین گیلانغرب که منجر به فوت یک نفر شد؛ پرداخت.

به گزارش خبرگزاری کردپرس محسن دارابی در این زمینه اظهار داشت: ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه روز جمعه 13 تیرماه رئیس سازمان صمت شهرستان گیلانغرب طی تماسی خبر از وقوع یک حادثه در معدن قیر طبیعی هواره برزه گیلانغرب داد.

وی افزود: فورا طی تماسی با استاندار کرمانشاه ایشان را در جریان حادثه قرار دادم و فرماندار گیلانغرب و مدیرکل مدیریت بحران استانداری را نیز از وقوع این حادثه مطلع کردم.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه ادامه داد: مهندس بازوند فورا دستور اعزام 2 فروند بالگرد به منطقه جهت انتقال مصدومین احتمالی حادثه را دادند که این دو بالگرد سریعا همراه با مدیرکل مدیریت بحران استانداری و رئیس هلال احمر استان به منطقه اعزام شدند و این اقدام در کاهش لطمات این حادثه بسیار موثر بود.

وی ادامه داد: همچنین در آن لحظات اولیه به آقای عارف ابراهیمی رئیس خانه معدن استان و صاحب یکی از معادن آن حوالی زنگ زدم و از ایشان درخواست کمک کردم. با وجود اینکه محل حادثه در ارتفاع قرار دارد و دسترسی به آن دشوار است ولی کارگران معدن ایشان و افراد بومی خیلی سریع وارد عمل شدند و به کمک حادثه دیدگان شتافتند.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه التهاب و دشواری آن لحظات اولیه را بسیار سنگین توصیف کرد و گفت: در تماس های اولیه عنوان کردند ۷ نفر از کارگران معدن کشته شده اند که واقعا بسیار وحشتناک و شوکه کننده بود.

وی ادامه داد: در نزدیکی گیلانغرب ابعاد ماجرا روشن تر شد. ابتدا دو نفر کارگران بر اثر از کار افتادن جت فن داخل تونل دچار گاز گرفتگی می شوند. سپس ۵ نفر کارگر دیگر برای کمک به همکاران خود وارد معدن می شوند که آن ها هم دچار گاز گرفتگی می شوند.

دارابی افزود: دو نفر دیگر در تونل می مانند و شروع به فریاد زدن می کنند.  در این هنگام کارگران معدن کناری و افراد بومی _که آن ها را مطلع کرده بودیم_ به آنجا می رسند و هر ۷ نفر کارگر حادثه دیده را از داخل تونل بیرون می کشند.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه ادامه داد: متاسفانه یکی از این عزیزان به دلیل شدت گازگرفتگی فوت کرد. دو نفر هم که بدحال بودند فورا به بیمارستان های قصرشیرین و گیلانغرب منتقل شدند که کمی بعد توسط دو بالگرد اعزامی از کرمانشاه همزمان از قصرشیرین و گیلانغرب به بیمارستان امام رضا (ع) و بیمارستان 520 ارتش جهت مداوای اورژانسی منتقل شدند. بعد از مداوای اولیه این دو بیمار برای بستری به بیمارستان امام خمینی منتقل شدند.
وی ادامه داد: خوشبختانه آقای نجفی پس از بهبودی کامل مرخص شد و آقای ملکی هنوز در آی سی یو بستری است که شرایط عمومی ایشان خوب و روبه بهبود است.
 رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه عنوان کرد: خوشبختانه حال بالینی 5 نفر بعدی پس از معاینه دقیق پزشکان خوب تشخیص داده شد و مرخص شدند.

دارابی خاطرنشان کرد: آقای بازوند استاندار کرمانشاه، آقای بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری، آقای کورش محمودیان فرماندار شهرستان گیلانغرب و دکتر معتمدی رئیس هلال احمر استان در این حادثه خیلی کمک کردند که جای تقدیر بسیار دارد.