انتشار:  یک‌شنبه 15 تیر 1399  ::  11:09   

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق خبر داد:

تلاش ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ برای رفع خلا امنیتی در مناطق مورد مناقشه کشور

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که نشست هایی با وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان برگزار شده و تلاش می شود خلا امنیتی میان مواضع دو طرف در مناطق مورد مناقشه عراق رفع شود.

 

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، تحسین الخفاجی اعلام کرد که بنا به داده های اطلاعاتی در پی انجام گرفتن عملیات قهرمانان عراق که در روزهای اخیر در مناطق کرکوک، شمال دیالی و شرق صلاح الدین توسط نیروهای عراقی صورت گرفت، شمار بسیاری از عناصر داعش به سوی مناطق شمال عراق گریخته اند.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق افزود که اکنون هدف از عملیات های نیروهای عراقی، ریشه کنی ترور در کشور است و در حال حاضر نیز امنیت و ثبات در بغداد نیز حفظ شده است.

وی اعلام  کرد که فرماندهی عملیات مشترک عراق با مقامات وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان دیدار و گفتگوهایی انجام داده و دو طرف در تلاش هستند که خلا امنیتی به وجود آمده در فاصله میان مواضع نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی در مناطق مورد مناقشه عراق را رفع کنند.

این در حالی است که روز پنج شنبه گذشته هیئتی از وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان به منظور گفتگو با مقامات نظامی وزارت دفاع عراق درباره امنیت مناطق مورد مناقشه به بغداد سفر کرد.

مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد  شامل کرکوک و بسیاری دیگر از مناطق کردنشین این کشور است که در چارچوب سیاست تعریب رژیم بعث صدام هدف تغییر گسترده بافت جمعیتی قرار گرفته و کردهای ساکن این مناطق طی تبعید و کوچ اجباری به دیگر مناطق عراق منتقل شده و عرب های ساکن منطقه فرات میانه و جنوب این کشور به محل سکونت آنان منتقل شدند.

این مناطق اکنون به عنوان مناطق مورد مناقشه میان دولت عراق و دولت اقلیم کردستان شناخته شده و موضوع اداره و کنترل آن ها به اصلی ترین موضوع مورد اختلاف میان اربیل و بغداد تبدیل شده و اقلیم کردستان تأکید می کند که این مناطق کردستانی بوده و باید به اقلیم ملحق شود.

پس وقایع 16 اکتبر و خروج نیروهای کرد از این مناطق و جایگزین شدن آنان با نیروهای عراقی، مقامات کرد تاکید می کنند که وجود فاصله میان مواضع نیروهای پیشمرگ و عراقی در این مناطق موجب بروز خلا امنیتی و افزایش چشمگیر تحرکات تروریستی به ویژه توسط داعش شده و مقابلە با این تهدیدات را مستلزم همکاری میان پیشمرگ و نیروهای عراقی می دانند.

.