سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  یک‌شنبه 15 تیر 1399  ::  17:32   

با باز شدن دوباره پرونده کمربندی «داشامجید»؛

عضو شورای شهر مهاباد: آیا ارباب مکتب شهرفروشی متنبه خواهند شد!؟

سرویس آذربایجان غربی- عضو شورای شهر مهاباد و نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان ها گفت: رویکردهای سوداگرایانه به شهر که در چشم بستن مدیریت شهری بر ساخت و سازهای غیرمجاز و قصورات و همدستی ویرانگر پلیس ساختمان متجلی می شود باعث شده که عملا کمربندی «داشامجید» به سدی از واحدهای ساختمانی بربخورد که گشایش آن اگر ممکن هم باشد، میلیاردها تومان به شهر و شهرداری تحمیل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، بعد از مدت ها خبری از کمربندی «داشامجید» مهاباد رسید همان پروژه ایی که سوژه طنز و نقد مردم و رسانه ها شده بود و کسی از عاقبت آن نمی پرسید.

عضو شورای شهر مهاباد و نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استانها گفت: در شورای شهر مصوب شده است که عملیات عمرانی در راستای به سرانجام رساندن و بهره برداری از کمربندی داشامجید در دستور کار قرار گیرد.

مصطفی احمدزاده، در شرح گزارش جلسه غیرعلنی شماره ۷ شورای شهر مهاباد در 24 خرداد ماه می نویسد: مصوب شد که برابر اعتبارات پیش بینی شده در بودجه سال جاری، عملیات عمرانی مشتمل بر اجرای ۴۵۰ متر جوب، ۳۵۰ متر تک جدول و ۴۶۵۰ متر مکعب خاک برداری در راستای به سرانجام رساندن و بهره برداری از کمربندی داشامجید در دستور کار قرار گیرد.

او ادامه داد: همچنین طرح پیشنهادی جدید شهرداری برای تبدیل میدان انتهایی کمربندی (در سمت کانی صوفی رشید) به دوربرگردان و اتصال کمربندی به خیابان صارم بگ با حفظ وضع موجود مورد موافقت قرار گرفت.

احمدزاده معتقد است؛ به سرانجام رساندن کمربندی داشامجید اولویت دارترین طرح عمرانی شهرداری مهاباد است و من با این بند مخالفت کردم؛ زیرا اتصال کمربندی به خیابان صارم بگ در طرح جدید خطرآفرین است و دست کم باید برابر طرح سابق به تملک ۳ فقره ملک پرداخت که گشایشی حداقلی در خروجی کمربندی ایجاد می کند. به علاوه، هم نحوه اتصال و هم مواردی چون تبدیل میدان به دوربرگردان باید حتما توسط متخصصین ترافیک بررسی شود و نیز به تایید شورای ترافیک شهرستان برسد.

این عضو شورای شهر یادآوری کرد: کمربندی داشامجید به عنوان اصلی ترین پروژه شورای دور چهارم، از آغاز طرحی ناقص بود که به عنوان مثال هیچ تمهیدی برای اتصال آن به خیابان صارم بگ اندیشیده نشده بود. به راستی چه باید گفت درباره کمربندی که در خروجی خود از یک طرف به معبری ۹ متری و از طرف دیگر به گذری ۶ متری ختم می شود؟

به گزارش کردپرس، کمربندی «داشامجید» مهاباد، پروژه ایی خطرناک و رها شده است که با گذشت چندین سال از کلنگ زنی نیمه کاره رها شده و شهرداری مهاباد در طول این سال ها برای ایمن سازی آن هم اعتبار مالی نداشت. پروژه ایی که از که آن به عنوان شاهکارعمرانی شورای دور چهارم مهاباد یاد می شود و در آن زمان کل هزینه انجام پروژه 11 میلیارد تومان برآورد شده بود.

این پروژه عمرانی در مهاباد که بارها خوراک طنز رسانه های این شهر شده است، با صرف بیش از ۸ میلیارد تومان اعتبار از 6 سال پیش تا کنون نیمه کار رها شده و گاها رانش های وحشتناک در این پروژه، شهرداری مهاباد را وادار می کند که از آن یادی کند.

شهرداری طی هر بار رانش کوه داشامجید، از طریق رسانه ها هشدارهای عدم تردد و خطر در این کمربندی را اعلام می کند. اما هر بار رانش کوه نیمی از جاده کمربندی را می پوشاند و مشکل ساز می شود.

در شورای دور چهارم، کوه داشامجید را به امید حل مشکلات ترافیکی بخش شرقی مهاباد دو نیم کردند و نیمه کار هم رها ساختند تا هم مشکلات ترافیکی باقی بماند و هم اینکه به نقطه ایی خطرناک از جهت ریزش کوه با احتمال وقوع بالای حادثه تبدیل شده است.

این کمربندی به طول یک هزار و 400 متر و عرض 30 متر دارای دو باند مفید 9 متری است که ساخت آن از سال 1393 آغاز شد. سه سال پیش این پروژه با 85 درصد پیشرفت فیزیکی از لحاظ طرح ترافیکی در اولویت شهرداری مهاباد بود.

اما تاکنون هر بار مسئولین با اعلام بحران مالی و نبود اعتبار از قبول مسئولیت آن شانه خالی می کنند.

احمدزاده عضو شورای شهر در صفحه مجازی خود در این خصوص آورده است؛ واقعیت این است که رویکردهای سوداگرایانه به شهر که در چشم بستن مدیریت شهری بر ساخت و سازهای غیرمجاز و قصورات و همدستی  ویرانگر پلیس ساختمان متجلی می شود باعث شده است که به عنوان نمونه در محله کانی صوفی رشید شرایطی حاصل شود که عملا کمربندی به سدی از واحدهای ساختمانی برمی خورد که گشایش آن اگر ممکن هم باشد، میلیاردها تومان به شهر و شهرداری تحمیل خواهد کرد.

او ادامه می دهد: ساخت و سازهای غیرمجاز سالیان گذشته که به طمع درآمدهایی نه چندان چشم گیر تشویق شده است، شبکه ترافیکی شهر و کیفیت زندگی در این منطقه را به نابودی کشانده است. آیا ارباب مکتب شهرفروشی متنبه خواهند شد؟!!

به گفته عضو شورای عالی استان ها؛ به هر تقدیر به عقیده بنده باید اعتبارات پیش بینی شده برای پروژه هایی چون احداث پلی جدید در بالادست پل شورنگ و نیز هزینه هایی که قرار است صرف پروژه هزینه بری چون فاز اول طرح اتصال تاج سد به آزادگان شود (که البته از نظر من با توجه به عوارض زیست-محیطی آن نباید دست کم مشتمل بر ایجاد تقاطع غیرهمسطح در محل موسوم به دره معدن باشد) صرف اتصال کمربندی داشامجید به خیابان صارم بگ شود.