انتشار:  یک‌شنبه 15 تیر 1399  ::  22:48   

کارشناسان مسائل خاورمیانه:

عملیات نظامی ترکیه در اقلیم کردستان ماجراجویی است

سرویس جهان- بیل پارک و سث فرانتزمن معتقدند حملات نظامی اخیر ترکیه در خاک اقلیم کردستان ماجراجویی نظامی و تلاش برای افزایش نفوذ ترکیه در منطقه است و نه صرفا عملیات نظامی علیه پ.ک.ک.

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه از سه هفته پیش عملیات نظامی جدیدی در خاک اقلیم کردستان و به بهانه مقابله با نیروهای پ.ک.ک آغاز کرده است. این عملیات به کشته شدن چندین تن از غیرنظامیان کرد در شمال عراق نیز منجر شده است.

دو کارشناس مسائل خاورمیانه معتقدند حملات اخیر ترکیه به خاک عراق ماجراجویی تازه این کشور در منطقه برای افزایش نفوذ است.

بیل پارک، استاد کالج کینگ در لندن در این باره به عرب نیوز گفته است این عملیات با توجه به محکوم کردن آن از سوی کشورهای عربی نشان دهنده جاه طلبی تازه ترکیه در منطقه است.

وی افزود: حضور نظامی ترکیه در لیبی و سوریه، حمله به شمال عراق، تنش افزایی در مدیترانه بر سر منابع نفت و گاز و مسائلی از این قبیل شک کشورهای عربی را برانگیخته و آنها بر این باورند اقدامات ترکیه نوعی جاه طلبی در منطقه است.

سث فرانتزمن، کارشناس مسائل خاورمیانه و مدیر مرکز خاورمیانه برای گزارش و تحلیل نیز معتقد است حملات تازه ترکیه در اقلیم کردستان نشانه ماجراجویی تازه ای از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان است.

وی افزود ترکیه حمله به شمال عراق را به بهانه حضور پ.ک.ک انجام داده است اما در عمل منطقه ای فقرزده مانند شنگال را بمباران کرده است که ایزدیان در کوه های اطراف آن پناه گرفته اند.

کد خبرنگار: 40101