سرویس ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 8 مرداد 1399  ::  21:44   

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان ترکیه(PÎK) در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

میان «داوود اغلو» و «اردوغان»فرقی نیست/طرفداری سیاسیون ترکیه از کُردها، شوی سیاسی است

سرویس ترکیه-دبیرکل حزب اسلامی کُردستان ترکیه(PÎK) گفت‌:احمد داوود اغلو هم مانند رجب طیب اردوغان، قصد فریب کُردها را دارد.

کُردپرس-به گزارش کُردپرس «احمد داوود اغلو» نخست وزیر سابق ترکیه از حزب «عدالت و توسعه» و رییس فعلی حزب «آینده» روز یک‌شنبە گذشته(پنجم مرداد) در جمع شاخە حزب خود در شهر باتمان کُردستان ترکیه بە موضوع زبان کُردی پرداخت.

او در این سخنرانی گفت: ''وقتی کە بحث در مورد زبان کُردی بەعنوان یکی از زبان‌های اصلی این کشور بە میان می‌آید، چرا حکومت عصبانی می‌شود؟ بە باور من خواندن بە زبان کُردی در ترکیە باید بە اجرا گذاشتە شود، با این امر آشتی و ثبات اجتماعی بە وجود می‌آید.'' 

به همین منظور کُردپرس به سراغ یکی از سیاسیون قدیمی کُرد ترکیه رفته و نظرات او را در خصوص اظهارات نخست وزیر سابق ترکیه جویا شد.

«حکمت سربلند» دبیرکل حزب اسلامی کُردستان ترکیه(PÎK) در پاسخ به این سوال کُردپرس که اظهارات اخیر احمد داووداغلو نخست وزیر سابق ترکیه درباره ممانعت حزب حاکم(AKP) ترکیه از توسعه زبان کُردی در این کشور، توضیح داد:از زمانی که دولت مدرن در ترکیه تشکیل شده هر سیاستمداری که بر اریکه نشسته، به نفی حقوق کُردها پرداخته و برخی اوقات نیز سیاست‌های خشنی علیه کُردها پیاده کرده‌ است.سیاست حزب عدالت و توسعه(AKP) هم در این چهارچوب است.این حزب پیشتر با یک‌ بازی سیاسی درباره حقوق و زبان کُردی قول‌هایی دادند، اما بعد آن‌ها هم دست به تقابل خشن علیه کُردها زدند و نه تنها در ترکیه بلکه در عراق و سوریه تجاوزات خود را ادامه دادند.

وی ادامه داد:این سیاست یک برنامه از پیش تعیین شده است.هیچ امیدی به هیچ یک از سیاستمداران ترکیه وجود ندارد و وعده‌های آن‌ها نیز دروغ است و تنها یک شو سیاسی است.

وی افزود:احمد داوود اغلو هم مانند اسلاف خود، زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد با وعده به سمت کُردها می‌آید و زمانی که به قدرت برسد به سیاست امحاء و انکار روی می‌آورد.داوود اغلو ۱۶ سال به حزب عدالت و توسعه خدمت کرد و پنج سال وزیر خارجه و دو سال هم نخست وزیر ترکیه بود، اما چه اتفاقی افتاد؟

وی با اشاره به سیاست‌های نخست وزیر سابق ترکیه در قبال کُردها، توضیح داد:داوود اغلو در زمان درگیری‌های موسوم به "خندق" نخست وزیر ترکیه بود و در زمان صدارت او شهرهای کُردنشین در جنگ‌ تحمیلی که ارتش ترکیه علیه مردم کُرد آغاز کرده بود، ویران شدند و صدها جوان کُرد به قتل رسیدند.یکی از مسببان اصلی این ویرانی‌ و کشتارها، احمد داوود اغلو است.داوود اغلو هم مانند رجب طیب اردوغان، قصد فریب کُردها را دارد.

حکمت سربلند تاکید کرد:سیاستمداران ترکیه بارها از این‌ سیاست استفاده کرده‌اند و هر زمانی که به قدرت می‌رسند، به وعده‌های خود پشت‌پا می‌زنند، به همین خاطر اعتمادی به آن‌ها باقی نیست.وقتی که به اظهارات داوواغلو در "باتمان" گوش می‌دادم به گفته‌هایش خندیدم.این‌ها با اینگونه صحبت‌ها کُردها را به سخره می‌گیرند.هدف اینگونه رفتارها مشخص است و واجب است مردم کُرد آگاه باشند و‌ تاریخ دوباره تکرار نشود و ملعبه دست سیاستمداران نشوند.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان ترکیه(PÎK) تصریح کرد:کُردها در ترکیه واجب است هوشیار باشند و تبدیل به ابزار دست احزاب و سیاستمداران دروغگو نشوند.زبان کُردی طی سال‌ها توسط مردم حراست شده و لازم است مردم کُرد از این‌ هویت بدرستی محافظت کنند.حاکمان ترکیه دم از اسلام می‌زنند اما حقوق فطری که خدا به بشر داده را از آن‌ها ضبط می‌کنند و حقوق آن‌ها را انکار می‌کنند.خداوند متعال در قرآن می‌گوید که خلقت آسمان و زمین و رنگ و زبان شما در ید من است به همین خاطر کسی نمی‌تواند این حقوق ذاتی و فطری را از انسان‌ها بگیرد.ما نمی‌گوییم از مردم دیگر ارجح‌تر هستیم، اما مانند هر مردم دیگری دارای حقوقی هستیم و کمتر از دیگران نیستیم.

حکمت سربلند افزود:دست احمد داوود اغلو هم مانند دیگر سیاستمداران ترکیه در خون مردم کُرد ترکیه آلوده است و او در جنایت‌های جزیره، نصیبین و حکاری و نقاط دیگر شریک جرم است و همه آن اتفاقات در زمان دولتداری او اتفاق افتاده است، لذا هیچ باوری به اظهارات و وعده‌های او وجود ندارد و لازم است مردم کُرد گول این سخنان را نخورند.هر کسی که به کُردستان می‌آید، می‌گوید، "راه سیاست از دیاربکر می‌گذرد، کُردها برادر ما هستند، باید حقوق کُردها به رسمیت شناخته شود"، در صورتی که این‌ها تنها مستمسکی برای رسیدن به قدرت با برگ کُردها هستند.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان ترکیه(PÎK) با اشاره به لزوم تغییر در قانون اساسی ترکیه، گفت:تا زمانی که قانون اساسی ترکیه تغییر نکند و همه شهروندان در قانون دارای حقوق برابر نشوند و همه اقوام و زبان‌ها به رسمیت شناخته نشوند، چیزی از ماهیت دولتداری ترکیه عوض نمی‌شود و مردم کُرد هم‌ به حقوق اساسی خود نمی‌رسند.واجب است مردم کُردها نه گول احمد داوود اغلو و نه گول صحبت‌های اردوغان و نه سیاستمدار دیگری را بخورند و با ایجاد وحدت میان خود برای حقوق روا و قانونی و بدور از خشونت خود تلاش کنند.