سرویس عراق
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  14:13   

حکیم: نهادهای قانون‌گذار عراق در تسریع برگزاری انتخابات زودهنگام به دولت کمک کنند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رهبر جریان حکمت ملی عراق از نهادهای قانون‌گذاری کشورش درخواست کرد در کمک به دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام، روند تصویب قانونی شایسته برای انتخابات را تسریع بخشند.
 

به گزارش کردپرس به نقل از دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی، سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به اعلام زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی نخست وزیر، اظهار داشت: تعیین موعد اجرای انتخابات از جانب نخست وزیر گامی موفق و در مسیر صحیح و نشانه جدیت دولت در عمل به وعده‌هایش است.

وی افزود: از نهادهای قانون‌گذاری می‌خواهیم که در کمک به دولت روند تصویب قانونی شایسته برای انتخابات را تسریع بخشند که ضامن اجرای شفاف و عادلانه انتخابات و بیانگر اراده ملت به دور از فشارها و سیاسی کاری‌ها باشد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق ششم ژوئن 2021 (16 خرداد 1400) را زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام اعلام کرد و گفت همه تلاشمان را برای برگزاری موفقیت آمیز این انتخابات به کار می گیریم.

پس از آن نیز محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در صفحه شخصی اش در توییتر خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد اعلام شده از سوی نخست وزیر این کشور شد و نوشت: به خاطر منافع عراق و اثبات وفاداری به فداکاری های فرزندانش، خواستار برگزاری انتخابات در موعدی زودتر و همچنین برگزاری جلسه علنی فوق العاده پارلمان با حضور سران قوا و نیروهای سیاسی در راستای اجرای ساز و کارهای قانونی هستیم.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق هم از فراخوان نخست وزیر این کشور برای برگزاری انتخابات عراق در 6 ژوئن 2021 استقبال کرد و جنین هنیس پلاسخارت در بیانیه ای تأکید کرد برگزاری انتخاباتی شفاف و آزاد و فراگیر و درست می تواند نظام سیاسی را دوباره به رونق اندازد و اعتماد ملت به نظام را برگرداند و خواسته ملت درباره نمایندگی سیاسی بهتر را عملی کند.