سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 12 شهریور 1399  ::  13:55   

کارشناس مسائل ترکیه و کردها در مصاحبه با کردپرس:

HDP به اپوزیسیون ترکیه نمی پیوندد/ صلح با کردها از طریق کنار رفتن AKP میسر است

سرویس جهان- مایکل داونتری به خبرگزاری کردپرس گفت: حزب حاکم ترکیه همسانی حزب کردگرای دموکراتیک خلقها یا HDP  با پ.ک.ک را در ترکیه به خوبی جا انداحته است بنابراین، احتمال پیوستن آن به دیگر احزاب اپوزیسیون کم است. داونتری تنها راه بازگشت به مسیر صلح دولت ترکیه با کردهای این کشور را کنار رفتن حزب عدالت و توسعه می داند.

به گزارش کردپرس، مایکل داونتری، کارشناس مسائل ترکیه و کردها در مصاحبه با کردپرس وضعیت کردهای ترکیه را ناامید کننده خواند زیرا به گفته وی، دولت کنونی ترکیه به رهبری حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان، از سیاست پیشین مبنی بر صلح با کردها 180 درجه تغییر مسیر داده است. او بر این باور است تنها راه بازگشت به مسیر صلح با کردها کنار رفتن حزب عدالت و توسعه است و احزاب اپوزیسیون قدیمی تر به همراه دو حزب جدید به رهبری علی باباجان و احمد داووداوغلو می توانند حزب کام AKP را از قدرت کنار بزنند.

سرکوب کردها وبازداشت نمایندگان حزب کردی دموکراتیک خلقهای ترکیه

داونتری درباره تغییر رویه حزب حاکم ترکیه و تاکید آن بر سرکوب کردها به خبرگزاری کردپرس گفت: حزب حاکم عدالت و توسعه از مدتها پیش، رویکرد آشتی جویانه خود را در مقابل جمعیت کرد در جنوب شرق این کشور کنار گذاشته است. ما اکنون یک دولت ناسیونالیست ترک را داریم  و اگرچه این حزب همچنان حمایت چشم گیر برخی کردها را در انتخابات همراه خود دارد اما این حزب منفعت بیشتری از کسب رای ناسیونالیست های این کشور می برد. این پیام که حزب حاکم «پ.ک.ک را در هم می شکند»، خیلی خوب رای ناسیونالیست ها را جذب می کند.

توانایی دو حزب اپوزیسیون به رهبری علی باباجان و احمد داووداوغلو برای ساقط کردن حزب AKP

کارشناس مسائل ترکیه درباره تاسیس دو حزب جدید در ترکیه و امکان تغییر دولت از طریق آن افزود: احتمال این وجود دارد که دو حزب جدید در ترکیه به رهبری احمد داووداوغلو و علی باباجان بتوانند حزب حاکم عدالت و توسعه را برکنار کنند. همچنین حزب «خوب» به رهبری مرال اکشنر وجود دارد که نیروی سیاسی خوبی در صحنه سیاسی این روزهای ترکیه است. البته کنار زدن حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان به این بستگی دارد که احزاب حزب موکراتیک خلقها، جمهوریخواه خلق، خوب و احزاب وابسته به علی باباجان و احمد داووداوغلو تا چه حد پیام های خود را متحد ساخته و با هم همکاری می کنند. دو حزب خوب و جمهوریخواه خلق هم اکنون در ائتلاف هستند و ممکن است علی باباجان و احمد داووداوغلو نیز به آن بپیوندند و اگر این اتفاق بیفتد، نیروی قدرتمندی ایجاد خواهد شد.

داونتری درباره امکان ائتلاف حزب کردگرای دموکراتیک خلقها با دیگر احزاب اپوزیسیون در ترکیه گفت: با این حال، حزب حاکم این تفکر را که پ.ک.ک مساوی با حزب دموکراتیک خلقهاست، به خوبی جا انداخته شده است. بنابراین، بعید است حزب دموکراتیک خلقها یا HDP به احزاب اپوزیسیون در ترکیه بپیوندد. اما ممکن است این حزب از اپوزیسیون ترکیه حمایت ضمنی کند مانند آنچه در انتخابات محلی ترکیه در سال گذشته شاهد بودیم.

روند صلح میان پ.ک.ک و دولت ترکیه

 وی در مورد احتمال از سرگیری روند صلح میان ترکیه و پ.ک. گفت: اگر تقابل کردی در ترکیه بخواهد به سمت حل شدن پیش برود باید یک نوع روند توافق صلح میان دولت ترکیه و پ.ک.ک آغاز شود. این همان چیزی است که طرفین در روند صلح سال 2015 آغاز کردند.  روند صلح تنها راه برای حل دائمی تقابل میان ترکیه و کردهاست. اما به نظر می رسد که این امر بدون تغییر دولت به رهبری حزب حاکم ترکیه غیرممکن است. با این حال، حزب عدالت و توسعه موانع زیادی بر سر این مسیر روند صلح ایجاد کرده است. در واقع این حزب در گذشته 180 درجه در این مسیر تغییر جهت ایجاد کرده است.