سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 20 شهریور 1399  ::  09:40   

پادشاه زشت سینمای ترکیه؛ از روستای کردنشین آدانا تا جشنواره فیلم کن

سرویس ترکیه - یلماز گونی، بازیگر، کارگردان، سناریست و داستان نویس کرد ترکیه بود که توانست علی رغم فقر، فشار، دستگیری ها و حبس های متعدد به یکی از بزرگترین کارگردانان و سناریست های موفق ترکیه و جهان تبدیل شود.

یلماز گونی، بازیگر، کارگردان، سناریست و داستان نویس کرد ترکیه بود که در 1 آوریل 1937 در روستای کردنشین ینیجه در استان آدانا در یک خانواده فقیر و کارگر چشم به جهان گشود. پدرش از کردهای زازای شانلی اورفا بود که برای پیدا کردن کار به آدانا مهاجرت کرده و مادرش کرد وارتو بود.

در کودکی از کارگری در کارخانه پنبه سازی تا دستفروشی کارهای مختلفی انجام داد و سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات به دانشکده حقوق دانشگاه آنکارا رفت. آشنایی وی با عاطف یلماز، از کارگردانان به نام آن زمان در دوران تحصیل، نقطه عطفی در زندگی او به حساب می آید. گونی توسط این کارگردان وارد دنیای سینما شد.

در 1959 سناریوی فیلم های «فرزندان این سرزمین» و «آلاگیئک» ساخته عاطف یلماز را نوشت و در این فیلم ها ایفای نقش کرد که هم بازیگری وی و هم سناریوی فیلم تحسین منتقدان را به همراه داشت.

در کنار ورود به بازیگری و سینما در نشریه های «افق های جدید» و «سیزده» با انتشار داستان های جذاب و خواندنی توجه همگان را به خود جلب کرد و به محبوبیت رسید.

در 1961 داستان «سه سیستم ناشناخته عدم برابری» که در نشریه سیزده به چاپ رسید از سوی دادگاه تبلیغ برای کمونیست شناخته شد و ابتدا به 18 ماه حبس و سپس 8 ماه تبعید به قونیه محکوم شد.

گونی بعد از اتمام دوران محکومیتش در سال 1963 به زندگی جدید خود سلامی دوباره گفت و با بودجه محدودی که در دست داشت به سینمای ترکیه بازگشت. با نقشی که در فیلم «بچه های آناتولی» و «شاه زشت» ایفا کرد به سوپر استار دوران خود تبدیل شد و «شاه زشت سینمای ترکیه» لقب گرفت.

در 1968 وارد عرصه کارگردانی شد و با کارگردانی فیلم «اسب، زن، سلاح» یک بار دیگر نبوغ و استعداد بالای خود را در عرصه هنر و سینما به اثبات رساند. در 1970 یکی از شاهکارهای سینمای ترکیه به نام «امید» را روی پرده سینما برد که این فیلم در جشنواره پیله طلایی آدانا به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد.

در 1971 سه فیلم «عگید»، «تلخ» و «نا امیدها» ساخته گونی توانست وارد جشنواره پیله طلایی آدانا شده و از این حیث که سه فیلم از یک کارگردان در این جشنواره حضور پیدا کند رکوردی در سینمای ترکیه به حساب آمد. در همان سال یک بار دیگر از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و به اتهامات کمونیستی به مدت سه ماه به نوشهیر تبعید شد.

پس از کودتای 12 مارس 1972 شرایط برای گونی به شدت سخت شد و به اتهام فعالیت های کمونیستی به 10 سال حبس محکوم شد. در دوران محکومیت خود در زندان رمان «گردن خم ها» را نوشت که این رمان جایزه ادبی «اورهان کمال» را کسب کرد.

پس از بر سر کار آمدن بولنت اجویت در ترکیه در 1974 عفو عمومی شامل حال گونی نیز شد و وی از زندان آزاد شد.

پس از آن اتفاق عجیبی در زندگی گونی رخ داد. هنگام ساخت فیلم «اندیشه» در اثر آتش سوزی مشکوکی که به وقوع پیوست یک نفر جان خود را از دست داد و گونی به عنوان متهم شماره یک این پرونده یک بار دیگر به 19 سال حبس محکوم شد.

در سال 1981 پس از گرفتن مرخصی از زندان با کمک دوستانش از ترکیه فرار کرد. در همان سال سناریوی فیلم «راه» یکی دیگر از شاهکارهای سینمای ترکیه نوشته یلماز گونی در جشنواره فیلم کن به عنوان بهترین سناریو انتخاب شد و گونی در سال 1983 یعنی یک سال قبل از مرگش در فرانسه فیلم «دیوار» را کارگردانی کرد.

گونی در 9 سپتامبر 1984 در حالی که با حکم دادگاه ترکیه از شهروندی این کشور محروم شده بود به دلیل سرطان معده در فرانسه درگذشت.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها