سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 27 شهریور 1399  ::  16:14   

رسانه های ترکیه مدعی شدند:

علی حیدر قیطان، از برجسته ترین اعضای PKK کشته شده است

سرویس ترکیه - رسانه های ترکیه در خبری مدعی شدنn علی حیدر قیطان، از اعضای برجسته PKK و نزدیک ترین فرد به عبدالله اوجالان رهبر PKK، کشته شده است.

به گزارش کردپرس، روزنامه آیدینلیک در خبری مدعی شد علی حیدر قیطان، از اعضای برجسته PKK و نزدیک ترین فرد به عبدالله اوجالان رهبر PKK، کشته شده است. بر اساس این خبر، اطلاعات کسب شده توسط دستگاه های امنیتی ترکیه از بازجویی دستگیر شدگان PKK حاکی از کشته شدن قیطان در یک حمله هوایی جنگنده های بدون سرنشین ترکیه در ماه سپتامبر سال گذشته در منطقه کوه قندیل است.

عبدالله آغار، کارشناس مسائل امنیتی ترکیه نیز در پی انتشار این خبر از حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: «علی حیدر قیطان یکی از مهمترین اعضای شورای رهبری PKK در پاییز سال گذشته از سوی یک بمب افکن بدون سرنشین هدف قرار گرفته است. PKK برای حفظ روحیه نیروهای نظامی خود از انتشار این خبر خودداری کرده است. اگرچه ما افرادی مانند جمیل بایک، مراد قاراییلان و دوران کالکان را به دلیل حضور در رسانه بیشتر می شناسیم ولی علی حیدر قیطان با نام مستعار فواد، از لحاظ سیاسی و ایدیولوژیک حتی از آنان نیز مهم تر بوده و یکی از ارکان اساسی PKK به حساب می آید».

علی حیدر قیطان کیست؟

علی حیدر قیطان متولد 1952 در منطقه تونجلی ترکیه یکی از شش عضو موسس حزب کارگران کردستان (PKK) به حساب می آید. وی که پس از کودتای 12 سپتامبر 1980 از ترکیه فرار کرده بود در شمال عراق به عنوان فرمانده کمپ آموزشی PKK فعالیت می کرد و سپس به عنوان عضو کمیته مرکزی PKK انتخاب شد. وی پس از آن که در 1988 به آلمان غربی رفته بود توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و به زندان انداخته شد. قیطان در 1994 پس از آزادی از زندان به عنوان عضو شورای رهبری PKK انتخاب شد. وی که به عنوان نزدیک ترین فرد به اوجالان شناخته می شد از سال 2015 در لیست قرمز تروریست های تحت تعقیب وزارت کشور ترکیه قرار گرفته و برای دستگیری یا قتل وی جایزه نقدی در نظر گرفته شده است.

 

کد خبرنگار: 30102