سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 1 مهر 1399  ::  07:18   

وزیر خارجه عراق: با واشنگتن بر سر تدوین زمان بندی کاهش نیروهای امریکایی به توافق رسیدیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد بغداد با واشنگتن بر سر تدوین زمان‌بندی برای کاهش شمار نیروهای امریکایی به توافق رسیده است.
 

به‌ گزارش کردپرس به‌ نقل از پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست نیوز: «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد بغداد با واشنگتن بر سر تدوین زمان‌بندی برای کاهش شمار نیروهای امریکایی به توافق رسیده است.
وی افزود: دولت عراق در پرونده حضور نظامیان امریکایی دیدگاه طرف‌های مختلف از جمله مرجعیت دینی را اخذ کرده است.
فواد حسین در ادامه اظهار داشت: دیدگاه عراق درخصوص وضعیت نیروهای امریکایی در عراق طبق مصوبه پارلمان است، در این چارچوب ما با طرف امریکایی به توافق رسیده‌ایم و دیدیم که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از خروج 1500 نظامی این کشور از عراق خبر داده تا شمار نظامیان امریکایی باقی مانده در عراق به 3500 نفر برسد.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق گفت: با طرف امریکایی همچنین بر سر نحوه تعامل درخصوص ابعاد امنیتی و نظامی و تدوین زمان‌بندی برای تعامل با نیروهای امریکایی به توافق رسیدیم و کمیته‌ای تخصصی برای این منظور و پرونده همکاری امنیتی و نظامی مشترک تشکیل دادیم.
وی در مصاحبه با شبکه الحره درباره اهداف سفر خود به فرانسه و روابط کشورش با امریکا و ایران و نیز موضع عراق درباره معاهدات صلح برخی کشورهای عربی با اسرائیل سخن گفت.
حسین تأکید کرد که محور اصلی دیدارهای وی با مقامات فرانسوی و اروپایی همکاری های اقتصادی و امنیتی و راه های کمک به بحران مالی عراق و نیز هماهنگی های لازم برای سفر نخست وزیر عراق به پاریس در نیمه ماه آینده میلادی بوده است.
او همچنین خبر داد که با مقامات اروپایی درباره نظارت بر اجرای انتخابات پیش از موعد در عراق و تأمین اعتماد مردم به نیروهای سیاسی و روند انتخابات مذاکره کرده است.
حسین مبارزه با داعش را موضوعی بین المللی و نه صرفا عراقی دانست و گفت که فرانسه نقش مهمی در جنگ با داعش در عرصه تأمین سلاح و همکاری امنیتی و اطلاعاتی با عراق داشت.
وی افزود که در حال حاضر در پایگاه نظامی الهول 70 هزار تروریست داعشی حضور دارند که باید مراقب بود که این منطقه از کنترل خارج نشود به خصوص که حملات اخیر ترکیه از قدرت نیروهای کرد که کنترل این پایگاه را در اختیار دارند کاسته است و اگر این منطقه از کنترل خارج شود فاجعه ای بزرگ برای همه خواهد بود.
حسین درباره پیشنهاد ساخت نیروگاه اتمی در عراق نیز گفت که این موضوع ازجانب عراق مطرح شده اما موضوع ساده ای نیست و شرایط مالی عراق هم اجازه اجرای آن در شرایط فعلی را نمی دهد.
او درباره مذاکرات با امریکا نیز گفت که دو کشور توافق کرده اند که روابط امنیتی آنها حالت دیگری بگیرد و در ابعاد آموزش و تجهیز نیروهای عراقی و تبادل اطلاعات تقویت شود ضمن اینکه جدولی زمانی برای خروج حدود 3500 نیروهای امریکایی که در عراق حضور دارند تنظیم شده است.
حسین حملات راکتی به منطقه خضراء را خطری واقعی برای همه مردم عراق دانست و گفت که «هر ضربه ای به فرودگاه بغداد هزینه اش را همه مردم عراق می پردازند.