سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 2 مهر 1399  ::  09:46   

آیا جو بایدن به حمایت از کردهای سوریه ادامه می دهد؟

سرویس جهان- برخی از نزدیکان جو بایدن معتقدند کردها نیروی موثری در همپیمانی با آمریکا برای مقابله با گروه های تروریستی در خاورمیانه هستند اما برخی دیگر می گویند جو بایدن، نامزد دموکراتها هم در صورت انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور آمریکا و با توجه به این که نمی خواهد وارد جنگ های بی پایان شود، احتمالا قصد ماندن در سوریه نداشته باشد.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا بارها جنگاوری کردهای سوریه را در مقابله با داعش و همپیمانی با نیروهای آمریکا در سوریه ستوده است اما خروج از «جنگ های بی پایان» بهانه او برای عدم ممانعت از حمله ترکیه به کردهای سوریه در سال 2019 شد. ترامپ در جواب منتقدان که او را به خیانت به کردها متهم کرده بودند، گفت: کردها و ترکیه 200 سال است با هم درگیر جنگ هستند ما نمی خواهیم وارد این جنگ شویم. از طرفی دیگر، دونالد ترامپ به خاطر نفت منطقه تحت کنترل کردهای سوریه هم که شده، فعلا نمی خواهد نیروهای آمریکایی را از این منطقه خارج کند.

رقیب انتخاباتی او جو بایدن نامزد دموکرات های آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده است. او در اظهاراتی جنجالی که چند ماه پیش خطاب به سردبیران یک روزنامه آمریکایی ایراد کرده بود بر لزوم حمایت کردهای ترکیه در برابر اردوغان تاکید کرده بود. با این حالف مجله تایم آمریکا او را نیز مخالف «جنگ های بی پایان» خوانده است.

برخی به سبب اظهارات گذشته او درباره کردها، او را بزرگترین طرفدار کردها خوانده اند. نشریه نشنال اینترست آمریکا نیز ماه گذشته مطلبی با عنوان بزرگترین طرفدار کردها درباره موضع بایدن نسبت به کردها منتشر کرده بود.

نشریه تایم آمریکا که به بررسی موضع جو بایدن نسبت به ماموریت نیروهای ویژه آمریکا در خاورمیانه پرداخته با برخی نزدیکان وی درباره موضع دولت احتمالی جو بایدن درباره همپیمانی آمریکا با کردها مصاحبه کرده است.

ژنرال مایکل ناگاتا، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه در زمان صدارت باراک اوباماست. جو بایدن در آن زمان معاون رییس جمهوری آمریکا بود. ژنرال ناگاتا که طرح نیم میلیون دلاری وی برای جذب نیرو در سوریه به شکست کامل منجر شد، یکی از طرفداران ادامه حمایت از کردهای سوریه است.

وی درباره نیروهای کرد سوریه که دولت متبوعش پس از شکست طرح جذب نیروهای عرب سوریه با کردهای این کشور همپیمان شد، به تایم گفته است همپیمانی با کردها به صورتی غیرمنتظره و ناگهانی بود. البته وی و همکاران نظامیش دیده بودند که نیروهای کرد سوریه پس از چند ماه محاصره شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه از سوی داعش، حلقه محاصره این گروه تروریستی را شکستند و به این ترتیب آمریکا به فکر همپیمانی با کردها در سوریه افتاد.

ناگاتا به مجله تایم گفت: نیروهای کرد سوریه غیرت جنگی خود را در بیرون راندن داعش از کوبانی به خوبی نشان دادند و ما ناگهان این نیروی مبارز فوق العاده را در پیش چشمان خود داشتیم.

جو بایدن اخیرا در مصاحبه با ستارز اند استرایپس گفته است نگاه داشتن حدود 2000 نیروی نظامی در عراق، افغانستان و سوریه برای حفظ منافع آمریکا کافی است اما کسانی مثل لیندا رابینسون از موسسه راند هشدار می دهند که اگر دولت احتمالی جو بایدن بخواهد نیروهای آمریکا را از منطقه تحت کنترل کردهای سوریه خارج کند این نیروها به تنهایی قادر به حفظ امنیت منطقه نخواهند بود و ممکن است کردهای سوریه 10000 جنگجوی زندانی داعش را که 2000 تن از آنها جنگجویانی از کشورهای غربی هستند آزاد کنند و به این ترتیب بار دیگر داعش باز گردد. بنابراین، به گفته آنها، رها کردن یار کمکی مطلوبی مانند کردهای سوریه کاری ناسنجیده است.

کالین کال، مشاور غیررسمی جو بایدن نیز معتقد است عدم موفقیت ناگاتا در تشکیل نیروی مبارز عرب در سوریه قبل از همپیمانی آمریکا با کردها نیافتن یک شریک قابل اعتماد و توانمند بوده است که این عدم موفقیت با همراهی کردهای سوریه جبران شده است. بنابراین حفظ رابطه با کردهای سوریه به نفع منافع آمریکاست.

برت مک گورک که مدافع سرسخت همراهی آمریکا با نیروهای کرد سوریه بوده و از سوی دولت باراک اوباما به سمت نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش منصوب شد اما ترامپ او را به خاطر انتقاد از رها کردن کردهای سوریه برکنار کرد، رمز موفقیت مبارزه با دعش در سوریه را جذب نیروهای کرد سوریه می داند. او به تایم گفته است لازم است آمریکا تعدادی نیرو برای مثال در مناطق تحت کنترل کردها داشته باشد تا از آنچه در منطقه می گذرد- البته با کمک کردها- همواره اطلاع داشته باشد.

ناگاتا که اکنون بازنشسته شده است، طرفدار اعزام تعداد بیشتری از نیروهای آمریکا به سوریه است تا به قول او تروریستهایی مانند داعش و القاعده فرصت  قدرت گرفتن نداشته باشند.

کد خبرنگار: 40101