انتشار:  چهارشنبه 2 مهر 1399  ::  13:39   

دمیرتاش:

راه و روش ما سلاح و خشونت نیست

سرویس ترکیه - رئیس مشترک سابق HDP سیاست دموکراتیک را به جای سلاح و خشونت به عنوان راه و روش خود و حزب HDP اعلام کرد.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در یادداشتی با اشاره به تحولات اخیر پیرامون وی و حزب HDP عنوان کرد: «قبل از هر چیزی باید اعلام کنم تئوری خلاقانه برخی افرادی را که در هر پیام من به دنبال یک توطئه یا ائتلاف سیاسی هستند جدی نمی گیرم. تمام اظهارات و یادداشت هایی که در این منوال ایراد شده و نوشته می شود هیچ کدامشان بازتاب واقعیت های موجود نیستند. چیزی که من اعلام می کنم بسیار ساده است: هویت انسانی و هویت سیاسی خود را قربانی نکنیم. ما باید یکدیگر را درست درک کنیم تا کسانی که می خواهند انتقاد کنند درست انتقاد کنند. بیایید راه حلی برای مشکلات مردم پیدا کرده و مانع قطب بندی ها و جدایی های اجتماعی شویم.

من در زندان هستم، علیه ظلم و بی عدالتی ها از اینجا مبارزه می کنم. به دلیل این که در زندان هستم طبیعی است که گفته ها و پیشنهاداتم بر پایه یک فرضیه خواهد بود. البته که سیاستمداران در بیرون از زندان خود تصمیم خواهند گرفت که چگونه رفتار کنند. من تنها چیزی را که از لحاظ اخلاقی برایم مهم است اعلام کرده ام. فقدان مذاکره و گفتگو توسط سیاستمداران به دلیل سیاست ارعاب که حاکمیت سیاسی اشاعه داده است بسیار خجالت آور است. اگر چنین چیزی وجود داشته باشد امیدوارم سیاستمداران جسور جای سیاستمداران ترسو را بگیرند.

در شرایطی که مردم با مشکلات طاقت فرسا و ویران کننده ای روبه رو بوده و بی صبرانه منتظر حل و فصل این مسائل هستند، وظیفه سیاستمداران جدال لفظی با یکدیگر نخواهد بود. ما در مسابقه جدال لفظی سیاستمداران نیستیم، در زندگی واقعی قرار داریم و در این زندگی واقعی انسان ها بیکار، گرسنه و پریشان هستند.

کشور در وضعیتی قرار دارد که 75 درصد از جوانان خواستار ترک کشور هستند. یک نسل بزرگ امید خود را از کشور بریده و در تاریکی فرو رفته است. انسان ها از گرسنگی و فقر دست به خودکشی می زنند و زنان و کودکان در معرض تجاوز قرار دارند. به دلیل تداوم درگیری ها به چهار گوشه ترکیه جنازه می آید. سیاست خارجی تک بعدی نظامی گری نتیجه ای به غیر از انزوا نداشته است. سیاستمدارانی که در چنین شرایط بحرانی به جای ایجاد آلترناتیوهای جدی برای تاسیس آزادی، دموکراسی، رفاه، صلح و شرایط زندگی به مناقشه می پردازند هیچ کاری به غیر از عمیق تر شدن ابعاد نا امیدی نمی کنند.

در طول عمرم نه من و نه دوستان من هیچ سهم و مسولیتی از کشته و زخمی شدن حتی یک انسان نداشته ایم. چیزهایی که در این خصوص نوشته می شود تمام دروغ، تهمت و عملیات برچسب زدن هستند. ما برای این که حتی یک انسان جان خود را از دست ندهد برای به وجود آمدن صلح شبانه روز تلاش کردیم. برای پایان دادن به جنگ و درگیری ها یک تلاش فوق العاده از خود به نمایش گذاشتیم. برای این که سلاح از اولویت ترکیه خارج شود هر آنچه از دستمان برمی آمد انجام دادیم. ولی متاسفانه نشد. هنوز موفق نشده ایم. بدون این که وارد مسئولیت این روند شویم هنوز در راستای اهداف صلح تلاش می کنیم. اگر پیشداوری ها را کنار بگذارند. مطالبه صلح، نیت در راستای صلح و صمیمیت HDP در این خصوص را به راحتی خواهند دید. راه و روش ما سلاح و خشونت نیست تنها سیاست دموکراتیک است. تراژدی ده ها ساله کردها را حتی ذره ای هم که شده در قلبتان می توانید حس کنید؟ کشته شدن ده ها هزار زن و کودک در دره زیلان و درسیم و به آتش کشیده شدن بیش از سه هزار روستای کرد را می توانید درک کنید؟ یا 14 هزار قتل مجهول و میلیون ها شکنجه... روستای روبوسکی را که با هواپیماهای جنگی بمباران شد به یاد می آورید؟ من غم ارن بلبل و یاسین بارو را هم به خوبی می دانم. هر جانی که از سرباز، پلیس، شهروند عادی، جوان کرد گرفته می شود و غم زاید الوصف خانواده آنان را هم می دانم. اگر این ها را ندانم انسانیتم را از دست داده ام. همه این ها دردهای مشترک این سرزمین هستند. علی رغم تمامی این ها نشستن و گفتگو کردن نشانه بزرگی خواهد بود. کمک کردن به روند گفتگو و مذاکره برای حل و فصل مسائل موجود شرط اول اخلاق سیاسی است».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها