سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 4 مهر 1399  ::  10:17   

واشنگتن ایگزامینر هشدار داد:

خطر ورود ترکیه به شنگال با چراغ سبز آمریکا

سرویس جهان- نشریه واشنگتن ایگزامینر با اشاره به این که منطقه ایزدی نشین شنگال در عراق به محل تقابل ترکیه، پ.ک.ک و برخی احزاب کرد اقلیم کردستان تبدیل شده است، خواستار کمک آمریکا برای خروج عوامل غیرایزدی از شنگال و بازسازی این منطقه از طریق دولت عراق و سازمان ملل شده است.

 

به گزارش کردپرس، نشریه آمریکایی واشنگتن ایگزامینر با اشاره به نسل کشی سال 2014 ایزدیها در شنگال توسط داعش، این حادثه را خطای استراتژیک اقلیم کردستان عراق در تنها گذاشتن آنها دانسته و هشدار داده است به دلیل دخالت عوامل دیگری در شنگال مانند ترکیه به بهانه حضور نیروهای پ.ک.ک ممکن است ایزدیها هیچ وقت نتوانند به سرزمین اجدادی خود باز گردند.

این نشریه آمریکایی با اشاره به این که دو تن از کارکنان ارشد وزارت خارجه آمریکا به نام های جوی هوود و دیوید کاپلی خواستار ایجاد یک ائتلاف منطقه ای متشکل از عراق، ترکیه و اقلیم کردستان برای مقابله با پ.ک.ک در شنگال شده بوده اند این تصمیم را حاصل اقدامات گروه لابی ترکیه در وزارت خارجه آمریکا دانسته و آن را به شدت مخرب توصیف کرده است.

این نشریه با اشاره به این که پس از ناکامی حزب دموکرات کردستان عراق در حمایت از ایزدیها در شنگال در برابر حمله داعش، تنها گروه های نزدیک به پ.ک.ک از ایزدیها دفاع کردند، بر این باور است که این مسئله به ضرر ایزدیها تمام شده است زیرا ترکیه پ.ک.ک را یک گروه تروریستی می داند و ممکن است همان طور که حملات ترکیه نشان داده، این منطقه نیز دستخوش ورود مخرب ترکیه شود.

این نشریه با اشاره به این که اعتماد آمریکا به ترکیه ساده لوحانه است، تلاش واشنگتن برای درگیر کردن ترکیه در مسئله شنگال را مخرب و غیرسازنده توصیف کرده است. این نشریه استدلال کرده است ورود ترکیه به شنگال مساوی است با اقدامات تهاجمی بیشتر در منطقه. علاوه بر آن، شنگال بخشی از سرزمین عراق است و باید عراقیها مسئله شنگال را حل کنند.

واشنگتن ایگزامینر یادآوری کرده است که جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه یک بار این خطا را انجام داد و با دادن چراغ سبز به ترکیه برای ورود به شمال شرق سوریه باعث بوجود آمدن فاجعه شد. ترکیه و نیروهای شورشی وابسته به آن بعد از تصرف مناطق کردنشین سوریه دست به پاکسازی نژادی و قومی زدند.

واشنگتن ایگزامینر تاکید کرده است راه کمک کردن به ایزدیها در شنگال باز کردن پای ترکیه به این منطقه و یا شبه نظامیان وابسته به احزاب کرد عراق نیست. وزارت خارجه آمریکا باید تلاش خود را روی بهبود مکانیسم بازسازی دولت عراق در شنگال متمرکز کنند و ضمن حمایت مالی از کمیسر سازمان ملل در امور آوارگان، مانع از تلاش گروه های سیاسی برای جلوگیری از بازگشت ایزدیها به شنگال شود. باید اجازه داد ایزدیها خود نماینده واقعی شان را تعیین کنند نه این که نیروهای بیرونی برای اهداف سیاسی و ایدئولوژیک خود ایزدیها را قربانی کنند.

این نشریه هشدار داده است وزارت خارجه آمریکا نباید اجازه دهد ترکیه به هر بهانه ای به شنگال ورود کند. اگر به ترکیه برای وورد به شنگال پوشش سیاسی ایجاد شود این مسئله ثبت مورد دیگری از موفقیت لابی ترکیه در وزارت خارجه آمریکا در قربانی کردن کردها و ایزدیها خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101