سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 4 مهر 1399  ::  22:23   

الجزیره:

اقلیم کردستان دیگر جای امنی برای رسانه های مستقل و منتقد نیست

سرویس جهان- سایت شبکه انگلیسی زبان الجزیره در مقاله ای با اشاره به بازداشت روزنامه نگاران منتقد حکومت اقلیم کردستان نوشت: اقلیم کردستان عراق دیگر جای امنی برای  روزنامه نگاران و رسانه های منتقد دولت و مقامات نیست.

 

به گزارش کردپرس، سایت شبکه انگلیسی زبان الجزیره در مقاله ای نسبت به تبدیل شدن اقلیم کردستان به مکانی ناامن برای روزنامه نگاران و رسانه های منتقد حکومت هشدار داد.

این نشریه الکترونیکی اشاره کرده است که قبلا گفته می شد اقلیم کردستان منطقه امنی برای منتقدان تحت تعقیب در سراسر عراق  و مکانی برای آزادی بیان و تحمل نقد و انتقاد است اما حوادث ماه های اخیر و سرکوب روزنامه نگاران و منتقدان نشان داد که این شهرت بی اساس بوده است.

الجزیره به عنوان نمونه اشاره کرده است که خبرنگاران و شبکه های تلویزیونی که به انعکاس تظاهرات کارمندان حقوق نگرفته حکومت اقلیم کردستان پرداخته اند، تحت تعقیب قرار گرفته اند و دفاتر برخی شبکه ها مانند ان آر تی توسط دولت اقلیم کردستان عراق بسته شده است.

این نشریه هر دو حزب حاکم در اقلیم کردستان را عامل سرکوب شدید رسانه های آزاد و خبرنگاران مستقل دانسته است که افراد و نهادهای منتقد را با استفاده از نیروهای امنیتی حزبی سرکوب می کنند.

الجزیره به گزارش مرکز مترو برای دفاع از حقوق  روزنامه نگاران در اقلیم کردستان اشاره کرده است که فقط در شش ماه اول سال 2020، 68 مورد اقدام خشونت آمیز علیه سازمان های مستقل روزنامه نگاری و روزنامه نگاران مستقل ثبت شده است.

در این نوشتار هشدار داده شده است اقدامات خشونت آمیز علیه معترضان و روزنامه نگاران که در دولت جدید اقلیم کردستان افزایش یافته است می تواند به وجهه قابل قبول اقلیم کردستان نزد جامعه بین المللی آسیب بزند.

کد خبرنگار: 40101