انتشار:  یک‌شنبه 6 مهر 1399  ::  10:27   

نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) در سوریه طی گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

کُردهای سوریه باید خود را برای تغییرات مهم آماده کنند/علت شکست توافقات گذشته PYD بود

سرویس سوریه-یکی از اعضای شورای میهنی کُرد(ENKS) اظهار کرد:منطقه در حال گذار از شرایط ویژه‌ای است و لازم است کُردهای سوریه خود را برای تغییرات مهم آماده کنند.

«طارق خیرکی» نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) در سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به تفاهمنامه وحدت و تشکیل مرجع عالی میان شورای میهنی کُرد و احزاب اتحاد میهنی کُرد در سوریه، اظهار کرد:این اولین بار نیست که توافقی میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) انجام می‌شود.پیشتر در پیمان اربیل یک، اربیل دو و دهوک بر سر اقدامات و مدیریت مشترک به توافق رسیده بودیم اما جای تاسف داشت که PYD پایبند به توافقات نبود.

وی ادامه داد:علت شکست مذاکرات گذشته PYD بود.این حزب باید واقعیت جامعه سیاسی کُردها در سوریه و شرایط منطقه را درک کند.

پیشتر نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) در سوریه درباره وضعیت پیشمرگ روژ که وابسته به شورای میهنی کُرد است، به کُردپرس گفته بود:نیروی پیشمرگ روژ یک نیروی مردمی است و مردم کُردستان سوریه از آن پشتیبانی می‌کنند و وجودش برای کُردها الزامی است.

طارق خیرکی تصریح کرد:هر گفت‌وگویی آغاز شود، اما موضوع تعیین تکلیف  پیشمرگ‌ روژ بخشی از آن نباشد، آن مذاکره کامل نیست.

وی خاطرنشان کرد:هر توافقی که سرنوشت نیروهای پیشمرگ روژ در آن‌ نیامده باشد، موفق نخواهد بود.

«طارق خیرکی» نایب رییس حرکت آزادی کُردستانی(ŞAK) خاطرنشان کرد:ما بعنوان جریان آزادی کُردستانی در سوریه در راستای منافع ملی کُردها از مذاکرات کُردی-کُردی در کُردستان سوریه حمایت می‌کنیم.

وی افزود:خاورمیانه در حال تغییرات ریشه‌ای است و کُردها بخشی از این فرایند تغییر هستند و باید خود را برای تغییرات آماه کنند و در راستای آن حرکت کنند.

وی ادامه داد:لازم است جریان‌های کُرد بر سر منافع و پروژه مشترک‌ برای کُردستان سوریه متحد شوند و از تغییرات حمایت کنند.