سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 6 مهر 1399  ::  12:11   

سید عمار حکیم: دولت عراق با عاملان حمله به هیئت‌های دیپلماتیک برخورد کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق، در دیدار با گروهی از نخبگان سیاسی و فرهنگی و آکادمیک در «انجمن نخبگان ملی بغداد» مسائل مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و چالش‌های پیش روی عراق را بررسی کرد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی، وی بر اهمیت اولویت دادن به منافع عراق در همه اقدامات حکومت و روابط بین‌المللی و تبدیل منافع ملی به قطب‌نمای هرگونه فعالیتی تأکید کرد.

حکیم با اشاره به شرایط سیاسی کنونی در منطقه و جهان و اثرپذیری و اثرگذاری عراق بر آن تأکید کرد که مرحله پیش رو تا برگزاری انتخابات شاهد کشمکش‌ها و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی فراوانی خواهد بود.

وی از همگان خواست که در حمایت از اقتدار حکومت عراق و حمایت از تأسیسات و نهادهای ملی و هیئت‌های دیپلماتیک فعال در عراق موضعی قاطع بگیرند و از موضع‌گیری‌های تشکل‌های سیاسی در حمایت از اقتدار حکومت و حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک و اینکه از دولت خواسته‌اند که به مسئولیت خود در این باره عمل و با عاملان این اقدامات برخورد کند، تقدیر کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین بر ضرورت کنار گذاشتن گفتمان اتهام به خیانت و فروکاستن وطن پرستی به یک دیدگاه خاص تأکید کرد و گفت که با چنین گفتمانی نمی‌توان حکومت‌سازی کرد.

وی از نخبگان ملی خواست که در تبیین شرایط خاص کشور و چالش‌های پیش رو حضوری فعال داشته باشند و افزود که شجاعت آن است که منافع ملی به درستی تشخیص داده شود.

حکیم با اشاره به مطالبات چهارگانه مرجعیت عالی شیعه درباره حل مسائل عراق که شامل تعدیل قانون انتخابات و تشکیل کمیساریای انتخابات جدید و دولت جدید و برگزاری انتخابات پیش از موعد است، ابراز امیدواری کرد که موضوع حوزه‌های انتخاباتی هرچه سریع‌تر حل شود تا وارد شمارش معکوس برگزاری انتخابات شویم.

وی تأکید کرد که قرارداد اجتماعی جدیدی که پیشنهاد کرده به معنا الغای دستاوردهای گذشته یا انکار آن نیست، بلکه عناصر تشکیل دهنده آن قرارداد، اعم از نیروهایی سیاسی که در شکل‌گیری آن سهیم بودند و نیز سرشت جوان جامعه عراق ایجاب می‌کند که در قرارداد سابق بازنگری شود چون هم درباره نیروهای سیاسی‌ای که آن قرارداد را ایجاد کردند و هم مردمی که به آن رأی دادند بحث‌هایی وجود دارد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بر اهمیت گفت وگو  و توافق و پوشش‌های سیاسی و اجتماعی ملی برای قرارداد اجتماعی جدید تأکید و نسبت به ادامه نادیده گرفتن بن بست سیاسی در کشور هشدار داد و گفت که این بن بست عامل اصلی حمله به نظام سیاسی کشور است و افزود که قرارداد اجتماعی نه یکی از گزینه‌های پیش رو که تنها راه حل بحران در کشور است و در آن تحولات داخلی و خارجی در نظر گرفته می‌شود.

وی بار دیگر خواستار ایجاد دوگانه قدرت و اپوزیسیون داخلی‌ای که بیانگر مطالبات همه طیف‌های جامعه عراق از شمال تا جنوب باشد و بر اساس برنامه ملی و دیدگاهی روشن درباره ساخت کشور شکل بگیرد تأکید کرد و گفت که فقط از این راه می‌توان به موفقیت رسید.

حکیم نسبت به گفتمان تعمیم و همه را به یک چوب راندن هشدار داد و تأکید کرد که این گفتمان موجب سرخوردگی و ناامیدی می‌شود و باید واقعیت‌های عراق را از چشم غیرعراقی‌ها دید که بر پیشرفت‌های بسیار تأکید کرده‌اند.

وی گفت که این تعبیر را که دولت مصطفی الکاظمی واپسین فرصت است قبول ندارد و ترجیح می‌دهد آن را فرصت طلایی بنامد و افزود که امنیت انتخابات شرایط خاصی می‌طلبد که شامل امنیت رأی دهندگان در انتخاب و امنیت نامزدها در بیان برنامه هایشان باشد و تعرض به فعالان و حمله به دفاتر نیروهای سیاسی و تعقیب و فشار بر نامزدها مطلقا پذیرفته نیست.

رهبر جریان حکمت ملی عراق درباره نیروهای خواستار تقویت حکومت و نیروهای خواستار هرج و مرج در کشور نیز گفت که باید از راه حل‌های سیاسی در این راه کمک گرفت و افزود که حمایت از حکومت و نیروهای اعتدال‌طلبی که موجب تقویت حکومت می‌شوند بهترین راه برای تضعیف و از هم پاشیدن هرج و مرج طلبان است.

وی همچنین بر ضرورت بازگشت آوارگان به سکونتگاه هایشان و بسته شدن این پرونده و برچیدن همه اردوگاه‌ها که محیطی مناسب برای رشد اندیشه‌های افراط‌گرایانه است تأکید کرد و خواستار تعدیل قانون حضانت در قوانین خانواده بدون ظلم به هر یک از والدین شد و تأکید کرد که کودک هم از آن پدر است هم مادر.