انتشار:  دوشنبه 7 مهر 1399  ::  13:06   

موضع رسمی  وزارت خارجه ایران در خصوص آیت الله سیستانی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر خارجه ایران در پیامی تویتری تاکید کرد که "حضرت آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر، دژ مستحکم عراق و سرمایه‌ای برای کل جهان اسلام است".

به گزارش کردپرس به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پس از انتقادات روزنامه کیهان از  آیت الله سیستانی مرجعیت شیعیان در عراق، با انتشار پیامی در حساب کاربری شخصی  خود در تویتر، موضع رسمی  وزارت خارجه ایران در خصوص آیت الله سیستانی را اعلام کرد.

وی در این پیام آورده: " حضرت آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر ، دژ مستحکم عراق و سرمایه‌ای برای کل جهان اسلام است و ایران نقش ایشان در برقراری امنیت در عراق و ثبات آن و حفظ حاکمیت و وحدت سرزمینی این کشور و رهایی از قدرتهای اشغالگر و ساختن عراق جدید بر اساس انتظارات ملت برادر عراق را ارج می نهد."

پیشتر نیز سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره انتقادات روزنامه کیهان به «آیت‌الله سیستانی»، مرجعیت عالیقدر شیعه تصریح کرد: "این موضع ربطی به ارکان جمهوری اسلامی ایران ندارد. ایران نظامی است که براساس مرجعیت شکل گرفته است که مرجعیت در ایران و عراق حافظ صلح امنیت و ثبات دو کشور بوده است."

خطیب‌زاده با بیان اینکه آیت‌الله سیستانی نقش بی‌بدیلی در عراق و جایگاه رفیعی در شیعیان جهان دارند، خاطرنشان کرد: "آنچه را که گفته‌ایم و امروز می‌گویم خواست و مواضع ارکان نظام است که جز احترام به این رکن رکین نکته دیگری نداریم. تحمل هم نخواهیم کرد که کسی به جایگاه مرجعیت تخطی داشته باشد."

وی با بیان اینکه ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک را به هر شکلی مردود می‌داند، اظهار داشت: "در چند ماه گذشته اماکن ما با تحریک دول خارجی مورد تعرض قرار گرفته است. سردار سلیمانی در خاک عراق به شکل بزدلانه و در نیمه شب مورد حمله تروریستی قرار گرفت. از دولت عراق خواسته‌ایم تمامی مساعی جمیله خود را به کار گیرد تا از این تحرکات جلوگیری کند و  هرگونه تحرکی را مردود می دانیم."