سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 7 مهر 1399  ::  17:46   

یکی از مقامات HDP در گفت‌وگو با کُردپرس عنوان کرد؛

AKP بصورت جدی حذف سیاسی HDP را استارت زده است

سرویس ترکیه-رییس مشترک شعبه استانی حزب دموکراتیک خلق‌ها«HDP»در ماردین گفت:حزب حاکم(AKP) بصورت جدی به دنبال حذف سیاسی حزب دموکراتیک خلق‌ها از میدان سیاسی ترکیه است.

«صالح کودای» رییس مشترک شعبه استانی حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) در ماردین درباره دور جدید دستگیری سیاستمداران و اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها به کُردپرس گفت:این یک برنامه از پیش تعیین شده برای حذف HDP از میدان سیاسی است.

وی افزود:حزب حاکم با همکاری جریان تندرو ملیگرای ترک به سبب شکست‌های سیاسی گذشته اقدام به دستگیری گسترده اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها و بویژه پارلمانتاران سابق HDP گرفته است.

وی پیشتر در این رابطه به کُردپرس گفته بود:هدف دولت از این اقدام حذف سیاسی و همچنین تعیین سرپرست و انتخاب شهردارهایی نزدیک‌ به خود است که این مسئله هم‌ اقدامی غیرقانونی و هم قبضه قدرت است.

«صالح کودای» در گفت‌وگویی با کُردپرس با اشاره به سلب تابعیت و زندانی کردن نمایندگان HDP در پارلمان توسط دولت ترکیه، اظهار کرده بود: این اقدامات غیرقانونی که علیه حزب دموکراتیک خلق‌ها انجام می‌شود تنها برای تضعیف و از میدان بدر کردن HDP است.

وی افزود:حزب عدالت و توسعه و حزب ملی‌گرا خوب می دانند تنها حزبی که می‌تواند در برابر آن‌ها بایستد، حزب دموکراتیک خلق‌ها است به همین خاطر از هر روشی استفاده می‌کند تا عرصه سیاست را تنگتر کنند.

وی ادامه داد:تا امروز روسای مشترک حزب، روسای شهرداری‌ها و تعداد زیادی از اعضای حزب توسط AKP دستگیر شده‌اند و در زندان هستند.هدف AKP مشخص است، HDP دست از سیاست بکشد.

صالح کودای در پاسخ به این سوال که حزب دموکراتیک خلق‌ها چه برنامه‌ای برای کسب آرا شهروندان کُرد دارد، توضیح داد:حزب دموکراتیک خلق‌ها تنها حزب کُردها نیست.هدف HDP تنها آزاد کردن یک گروه نیست بلکه می‌خواهد به همه ترکیه خدمت کند.

رییس مشترک حزب دموکراتیک خلق‌ها در ماردین تصریح کرد:حزب دموکراتیک خلق‌ها یک حزب سراسری است و برای دموکراسی و از همه باور‌های آزاد حمایت می‌کند.