سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 7 مهر 1399  ::  18:38   

حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مدیر مسئول روزنامه کیهان طی یادداشتی از  آیت الله سیستانی مرجعیت شیعیان در عراق، عذرخواهی کرد.

به گزارش کردپرس، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان، اعلام کرد: "برداشت اینجانب  از نظر حضرت آیت الله سیستانی با آنچه ایشان فرموده بودند همخوانی نداشته  است که به خاطر این خطای ناخواسته از محضر معظم له پوزش می خواهم و امید آن که عذر تقصیر اینجانب را بپذیرند."

این در حالی است که پس از انتقادات روزنامه کیهان از  آیت الله سیستانی مرجعیت شیعیان در عراق، به قلم حسین شریعتمداری،  نوری مالکی رهبر ائتلاف قانون عراق، به یادداشت وی واکنش نشان داد و گفت: توهین به مرجعیت، توهین به همه مردم عراق است.

مالکی  از این روزنامه خواست تا این موضع نامطلوب خود را که با موضع جمهوری اسلامی ایران و احترام عمیق این کشور به مرجعیت عالیقدر در تعارض است اصلاح کند.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پس از این انتقادات روزنامه کیهان از  آیت الله سیستانی مرجعیت شیعیان در عراق، با انتشار پیامی در حساب کاربری شخصی  خود در تویتر، اعلام کرد:" حضرت آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر ، دژ مستحکم عراق و سرمایه‌ای برای کل جهان اسلام است و ایران نقش ایشان در برقراری امنیت در عراق و ثبات آن و حفظ حاکمیت و وحدت سرزمینی این کشور و رهایی از قدرتهای اشغالگر و ساختن عراق جدید بر اساس انتظارات ملت برادر عراق را ارج می نهد."

پیشتر نیز سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره انتقادات روزنامه کیهان به «آیت‌الله سیستانی»، مرجعیت عالیقدر شیعه تصریح کرد: "این موضع ربطی به ارکان جمهوری اسلامی ایران ندارد. ایران نظامی است که براساس مرجعیت شکل گرفته است که مرجعیت در ایران و عراق حافظ صلح امنیت و ثبات دو کشور بوده است."