سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 8 مهر 1399  ::  10:29   

ارزیاب یونسکو از روستای دولاب بازدید کرد

سرویس کردستان- حسام مهدی ارزیاب سازمان یونسکو با همراهی محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرهاد عزیزی زلانی مدیرکل امور پایگاه‌های جهانی برای ارزیابی روستای گردشگری دولاب در راستای ثبت جهانی اورامان از دولاب بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان روز سه‌شنبه در این رابطه گفت: روستای گردشگری دولاب یکی از مهمترین روستاهای منطقه هورامان بوده که دارای جاذبه‌ها و پتانسیل های زیاد فرهنگی، تاریخی و معماری است که با استقبال گرم مردم این روستا، روند ارزیابی آن انجام شد.

اسماعیل مریوانی افزود: یکی از پتانسیل‌ها و توانمندی های خاص روستای گردشگری دولاب طبیعت و باغ‌های زیبا آن است که هر ساله به واسطه این طبیعت کم نظیر پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور بوده است.

وی به مراسم سنتی بولاو در این روستا اشاره کرد و اظهار داشت: یکی ویژگی های بارز این روستا تهیه کشمش بصورت سنتی است که به نام بولاو معروف است و از مراسم های ویژه این روستا به شمار می‌رود.

وی معماری خاص روستا و مهمان نوازی مردم را کم نظیر توصیف کرد و یادآور شد: همچنین در این بازدید با شیخ مختار هاشمی از بزرگان مذهبی و متولی خانقاه شیخ هادی که یکی از زیارتگاه های مهم شیفتگان طریقت‌های کردستان است و در این روستا وجود دارد، دیدار شد.