سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 9 مهر 1399  ::  13:37   

نمایندگان مجلس در آذربایجان غربی خواستار شدند؛

دلیل عدم پذیرش دانشجو در دانشکده های پرستاری جنوب آذربایجان غربی چیست؟

سرویس آذربایجان غربی- نماینده بوکان و (نقده و اشنویه) در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و تحقیقات فناوری خواستار رفع مشکل عدم پذیرش دانشجو در دانشکده های پرستاری نقده و بوکان شدند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، دانشکده پرستاری بوکان به عنوان تنها مرکز آموزش عالی دولتی بوکان در مهرماه سال ۱۳۹۱ با پذیرش ۳۶ دانشجو شروع به کار کرد و سپس تعداد دانشجویان آن به ۲۰۰ نفر نیز رسید.

اما اوایل تابستان امسال زمزمه های انحلال دانشکده پرستاری بوکان به دلایل مختلف شنیده می شد که در این خصوص مدیر دانشکده پرستاری بوکان تیر ماه سال جاری بیان کرد: این دانشکده به مانند تمامی شهرهای دیگر همچون نقده، مهاباد، سلماس و میاندوآب همگی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه هستند و دارای هیئت علمی نیستند و پذیرش دانشجو به صورت موقت تنها برای یک ترم در این دانشکده ها متوقف شده است.

امیر علی آقا، در واکنش به نامه انحلال دانشکده پرستاری بوکان نیز اظهار داشت: این نامه اصلا وجود خارجی نداشته، بلکه در نامه وزارت محترم بهداشت و درمان خطاب به جناب آقای دکتر آقازاده ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به این مورد شده است که  پذیرش دانشجو به صورت موقت تنها برای یک ترم متوقف خواهد شد و توقف و یا ادامه پذیرش دانشجو در ترم های آتی منوط به تصمیم گیری شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواهد بود.

او ادامه داد: این تصمیم گیری احتمالا در راستای تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا و کنترل و پیشگیری این اپیدمی است و بدیهی است که این تصمیم در حیطه ی تصمیمات شهری و یا حتی استانی قرار ندارد.

مدیر دانشکده پرستاری بوکان تاکید کرد: ابلاغیه ی عدم پذیرش موقت دانشجو برای تمامی دانشکده های سطح استان (میاندوآب-نقده-سلماس و بوکان ) ارسال شده است.

به گفته علی آقا؛ دانشکده پرستاری بوکان و تمامی شهرهای دیگر همچون نقده، مهاباد، سلماس و میاندوآب همگی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه هستند و مدیریت اداری آنها به شبکه بهداشت آن شهرستان سپرده شده و در ضمن هیچ یک از دانشکده های اقماری یاد شده دارای هیئت علمی نیستند.

با گذشته دو ماه از این موضوع و آغاز زمان انتخاب رشته دانشگاهی، مشخص شد در دفترچه انتخاب رشته علوم تجربی کنکور سراسری سال ۹۹، برای دانشکده پرستاری بوکان ظرفیت پذیرشی اعلام نشده است.

در نهایت اول مهر ماه سال جاری، نماینده بوکان و (نقده و اشنویه) در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و تحقیقات فناوری خواستار رفع مشکل عدم پذیرش دانشجو در دانشکده های پرستاری نقده و بوکان شدند.

 در این نامه که به امضای این دو نماینده مجلس رسیده، آمده است؛ «برابر بررسی های به عمل آمده در سال جاری برای پذیرش دانشجو در رشته پرستاری در شهرستان های بوکان و نقد هیچ سهمیه ایی در نظر گرفته نشده، لذا خواهشمند است دستور فرمایید ضمن اعلام علت و چگونگی موضوع نسبت به رفع موارد و مشکلات این رشته کاربردی دستورات لازم را صادر نمایید».

 در ادامه آمده است؛ «همچنین در خصوص منظور نمودن آن در دفترچه اختصاصی راهنمای انتخاب رشته اقدامات مقتضی انجام و نتیجه نیز اعلام انجام شود».

به گزارش کردپرس، این در حالی است که اوایل تیر ماه سال جاری مدیر دانشکده پرستاری بوکان از توقف پذیرش دانشجو به صورت موقت تنها برای یک ترم برای دانشکده های سطح استان (میاندوآب، نقده، سلماس و بوکان ) توسط وزارت بهداشت و درمان خبر داده بود.

اما در عین حال امسال دانشکده پرستاری مهاباد تنها دانشکده ایی است که در جنوب آذربایجان غربی و در رشته پرستاری در کنکور سال 99، با پذیرش 30 نفر دانشجو فعال بود.