انتشار:  چهارشنبه 9 مهر 1399  ::  15:21   

کاهش 33 درصدی بارش های کردستان در سال زراعی گذشته

سرویس کردستان- معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی کردستان گفت: بارش نزولات جوی این استان در سال زراعی گذشته (۹۹ - ۹۸) در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی قبل آن، ۳۳ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس به نقل از ایرنا، علی پناهی اظهار داشت: در آمار سال زراعی گذشته (اول مهر ۹۸ تا آخر شهریور ۹۹) به صورت میانگین ۵۱۶ میلی‌متر بارندگی در این استان ثبت شده که در مقایسه با ۷۶۶ میلی‌متر مدت مشابه سال قبل خود (۹۷ – ۹۸) از ۳۳ درصد کاهش برخوردار است.

وی اضافه کرد: میزان بارندگی کردستان در مقایسه با میانگین بلند مدت ۳۰ ساله خود نیز حدود ۵۱۹ میلی متر برآورد شده که در این بخش یک درصد کاهش یافته است.

پناهی افزود: در سال زراعی گذشته ۹ شهرستان از ۱۰ شهرستان استان شاهد کاهش بارش نزولات جوی بودند که بیشترین کاهش نسبت به مدت مشابه یکسال قبل با ۴۶ درصد مربوط به شهرستان های مریوان و کامیاران بوده اما بیجار تنها منطقه‌ای است که شاهد ۱۲.۵ درصد افزایش بوده است.

وی اظهار داشت: در مقایسه با امار بلند مدت نیز مجددا بیجار بیشترین میزان افزایش بارش‌ها با ۳۴ درصد و بیشترین کاهش‌ها نیز مربوط به سروآباد با ۱۲ درصد است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی کردستان گفت: در این مدت بیشترین حجم بارش‌ها نیز با ۸۳۴ میلیمتر در مریوان و کمترین آن در دهگلان با ۳۵۹ میلیمیتر است.