انتشار:  چهارشنبه 9 مهر 1399  ::  16:21   

شخم‌زدن شبانه و غیر قانونی اراضی ملی در مهاباد!

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: با اقدام به موقع ماموران یگان حفاظت این اداره، از تخریب شبانه مراتع ملی روستای "گابازله" این شهرستان ممانعت شد.

مجید پاتو در این خصوص به کردپرس اظهار داشت: پس از دریافت گزارشی مبنی بر تخریب شبانه مراتع و اراضی ملی در روستای "گابازله" در بخش مرکزی این شهرستان، ماموران یگان حفاظت این اداره به این روستا اعزام و ماموران یک دستگاه تراکتور که به صورت غیرقانونی مشغول شخم‌زدن اراضی مرتعی و ملی بود، متوقف کردند.

او اضافه کرد: در این عملیات برای مالک پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون با حضور ماموران یگان حفاظت این اداره ۶ دستگاه تراکتور هنگام تخریب مراتع و اراضی ملی در این شهرستان توقیف شده است.

پاتو افزود: برای حفاظت دقیق از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح منابع طبیعی مهاباد است.

او از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

پاتو با اشاره به دایر شدن شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی در دادگستری این شهرستان افزود: شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی و تخریب و تصرف اراضی ملی با دستور رییس دادگستری این شهرستان راه‌اندازی و قاضی ویژه‌ای نیز برای بررسی سریع پرونده‌های این حوزه تعیین شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع ۸۳۶ هکتار از اراضی ملی این شهرستان از متصرفان غیرقانونی بازپس‌گیری شد، افزود: در سال ۱۳۹۸ علاوه بر بازپس‌گیری این مقدار از اراضی ملی، ۴۳ فقره پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی با ۴۷ هکتار مساحت نیز در این شهرستان تشکیل شده و متصرفان به پرداخت ۱۰۸ میلیون و ۵۷۰ هزار ریال جریمه نقدی محکوم شدند.