سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 10 مهر 1399  ::  08:31   

کاهش حدنصاب انتخابات، در اولویت پارلمان ترکیه

سرویس ترکیه - بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع نزدیک به آک پارتی، این حزب طرحی برای تغییر قانون انتخابات و کاهش حد نصاب 10 درصدی انتخابات را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش کردپرس، با آغاز به کار دوره جدید پارلمان ترکیه یک بار دیگر موضوعات مهمی که در ماه های اخیر در مجلس مطرح شده بود، مطرح شده است که یکی از این موضوعات مهم، تغییر قانون انتخابات و احزاب سیاسی ترکیه است.

به نوشته روزنامه دیوار، بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع نزدیک به حزب عدالت و توسعه (AKP) حد نصاب 10 درصدی انتخابات که دورانی برای ایجاد ثبات و امنیت در کشور به وجود آمده بود اکنون خود به منبع بی ثباتی تبدیل شده است. در ترکیه بافت جامعه شناختی تغییر کرده است و متناسب با آن حدنصاب 10 درصد نیز باید تغییر کند.

همچنین حیاتی یازیچی، معاون حزب آک پارتی نیز در اظهاراتی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای طراحی مدل های انتخابات عنوان کرد: «کمیسیون ها در مجلس برای ارائه مدل های انتخاباتی به وجود آمده است. بعد از بررسی مدل های ارائه شده و مشورت با ریاست جمهوری و حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) در ماه های ابتدایی سال آینده طرحی را ارائه خواهیم داد. هدف طراحی طرحی متناسب با سیستم ریاست جمهوری و همچنین تجلی کامل اراده مردم است».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه