انتشار:  پنج‌شنبه 10 مهر 1399  ::  11:00   

ناشنوایان ۱۱ درصد از جامعه معلولان آذربایجان غربی را تشکیل می دهند

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی گفت:از  6 هزار و 696 نفر، جامعه معلولان ناشنوای آذربایجان غربی،  3 هزار و 788 نفر ناشنوا مستمری بگیر این سازمان هستند.

به گزارش کردپرس، دکتر سعید فریور در یک گفت و گوی رادیویی ضمن تبریک روز جهانی ناشنوایان با اشاره به شعار تعیین حقوق ناشنوایان تصریح کرد: از ۵۹ هزار و ۲۵۶ معلولان تحت پوشش بهزیستی استان 6 هزار و 696 نفر، یعنی ۱۱ درصد از معلولان را ناشنوایان تشکیل می دهد

او ادامه داد: ۳هزار و ۷۸۸ نفر ناشنوا نیز مستمری بگیر این سازمان هستند

فریور با اشاره به خدمات ویژه بهزیستی استان به ناشنوایان افزود: در ۸ مرکز آموزشی ۳۱۵ ناشنوا از خدمات آموزشی این واحدها بهره‌مند هستند. ارائه خدمات آموزشی، توانبخشی به خانواده‌ها و کودکان ناشنوا و کمک به تهیه وسایل کمک توانبخشی از جمله سمعک و کاشت حلزون از جمله اقدامات بهزیستی استان است.

 مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه یکی از اقدامات بهزیستی پیشگیری از بروز معلولیت است، اظهار داشت:  استقرار تیم‌های شنوایی سنجی در زایشگاهها در راستای شناسایی مشکلات احتمالی نوزازان انجام شده است و در این راستا ۹۹.۸۱ درصد از نوزادان از اولین روزهای تولد شنوایی سنجی می‌شود و در صورت وجود مشکل به مراکز مرتبط برای رفع ارجاع داده می‌شوند.

او در ادامه با اشاره به آموزش ها در ایام کرونا تصریح کرد: با شروع کرونا مراکز حرفه‌آموزی و آموزشی معلولان تعطیل شد که در این راستا به منظور جلوگیری از عقب ماندن فرایند آموزش، این خدمات آموزشی در فضای مجازی دنبال می‌شود.