سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 10 مهر 1399  ::  12:36   

نماز جمعه فردا در 8 شهرستان آذربایجان غربی برپا می شود

سرویس آذربایجان غربی- در پی تشدید موج جدید کرونا در آذربایجان غربی، نماز جمعه (11مهر ماه) تنها در 8 شهرستان آذربایجان غربی برگزار می شود.

به گزارش کردپرس، از ابتدای شیوع کرونا در آذربایجان غربی از هشتم اسفند ماه تا کنون، برگزاری نماز جمعه در این استان بر اساس دستور ستاد ملی مقابله با کرونا لغو شده بود.

تا اینکه در 25 شهریور ماه بعد از شیب ملایم کرونا در این استان، دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه، طی اطلاعیه ایی اعلام کرد نماز جمعه روز 28 شهریور ماه در تمامی استان به جز دو شهرستان (ارومیه و سردشت) به دلیل موقعیت حساس و قرمز بودن از نظر کرونا برگزار می شود.

سپس هفته بعد از آن نیز در چهارم مهر ماه، نماز جمعه در تمام شهرهای آذربایجان‌غربی به جز (ارومیه ، سردشت ، اشنویه ، میاندوآب) برگزار ‌شد.

آغاز مهر ماه، با اوج گیری دوباره کرونا همراه بود و شمار موارد ابتلا و بستری ها افزایشی جهشی یافت. به طوری که با گذشت 10 روز از مهر ماه، در مواردی روزانه استان شاهد مرگ 16 تا 19 نفر در روز بر اثر ابتلا به کرونا بود.

بر اساس آخرین آمار هم اکنون یک هزار و 64 نفر در استان بر اثر کرونا جان باخته اند و موارد بستری های در شهری چون مهاباد به نسبت ماه گذشته 5 برابر افزایش یافته و این شهرستان همچنان رتبه اول مرگ و میر کرونا به نسبت جمعیت را در استان داراست.

استان آذربایجان غربی در وضعیت قرمز قرار دارد و ظرفیت بیمارستان های مرجع کرونا در ارومیه کاملا تکمیل شده است.

در این شرایط بر اساس دستورالعمل ابلاغی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، اعلام کرده است؛ آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه  11 مهر ماه  فقط در شهرستان های (چالدران، چایپاره، شوط ، ماکو، خوی، بوکان، پیرانشهر و مهاباد) اقامه خواهد شد.

این در حالی است که از هفته های گذشته نماز جمعه به ترتیب در 15 شهرستان، سپس 13 شهرستان و اکنون با توجه به وضعیت کرونا به اقامه نماز جمعه در 8 شهرستان رسیده است.

در اطلاعیه دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی نیز آمده است: ضمن شکرگزاری به درگاه ربوبی  و  قدردانی مجدد از تلاشگران عرصه بهداشت و درمان استان و تأکید بر رعایت تمامی اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ، از شما مردم مؤمن می‌خواهیم ، همگی برای ریشه کن شدن کامل این ویروس، اصول بهداشتی را رعایت کرده و استمرار  در تضرع و توسل به درگاه الهی را تا فراهم شدن  زمینه کامل سلامتی در جامعه فراموش نکنیم  تا با فضل الهی شاهد بازگشایی کامل نمازهای جمعه در کشور عزیز اسلامی و استان آذربایجان غربی باشیم.