سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 10 مهر 1399  ::  16:40   

نماینده مهاباد در مجلس در گفت و گو با کردپرس:

عدم ترخیص بیماران کرونا بدلیل ناتوانی در پرداخت هزینه های بیمارستان/ اعتبارات صندوق توسعه ملی برای کرونا چه شد؟

سرویس آذربایجان غربی- نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل هزینه های بالای درمانی بیماری کرونا و عدم قرار گیری آمپول "رمدسیویر" در لیست تعهد بیمه، شمار زیادی از مبتلایان کرونا توانای ترخیص از بیمارستان های کشور را ندارند.

جلال محمودزاده امروز پنجشنبه دهم مهر ماه، در گفت و گو با خبرنگار کردپرس، اظهار داشت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان آمپول"رمدسیویر"برای درمان بیماران کرونا تجویز می شود که قیمت هر آمپول حدود یک میلیون و 450 هزار تومان است اما داروی مذکور در لیست تعهد بیمه هم قرار ندارد.

او ادامه می دهد: هر بیمار کرونا به 6 آمپول  "رمدسیویر"  نیاز دارد که توسط پزشک متخصص تجویز می‌ شود که در مجموع چیزی حدود ۹ میلیون تومان برای هر بیمار کرونا هزینه در بر خواهد داشت.

 محمودزاده با اشاره به ابتلای خانوادگی بیماری کرونا نیز اضافه می کند: این بیماری به گونه ای است که ممکن است تمامی اعضای خانواده را درگیر ‌کند و برای نمونه در یک خانواده پنج نفره در صورتی که همگی به کرونا مبتلا شوند، حدوداً باید تا ۵۰ میلیون تومان هزینه درمانی صرف کنند.

نماینده مجلس بیان می کند: این مورد برای خانواده های قشر محروم در کل کشور هزینه گزافی است که توان پرداخت آن را ندارند و این امر سبب شده است که بسیاری از بیماران به دلیل عدم توانایی پرداخت این مبلغ اکنون در بیمارستان ها اسیر شده و توانایی ترخیص از بیمارستان‌ را ندارند.

40 بیمار کرونا در مهاباد توانایی ترخیص از بیمارستان را ندارند

 او با اشاره به وضعیت بیمارستان مهاباد نیز می گوید: در حال حاضر ۶۰ نفر در مهاباد با این مشکل روبرو هستند که تا به امروز ۲۰ نفر ترخیص شده‌اند اما ۴۰ نفر از بیماران کرونا همچنان به دلیل عدم توانایی پرداخت هزینه های این بیماری ناتوان از ترخیص بوده‌اند.

نماینده مهاباد اضافه می کند: این بیماران علاوه بر اشغال تخت بیمارستانی، همچنان ناقل بیماری هستند و خطری بالقوه برای سایر بیماران و کادر درمانی نیز محسوب می‌شوند در حالی که این افراد پس از درمان باید در منازل دوره قرنطینه را سپری کنند اما به دلیل عدم توانایی پرداخت هزینه های ترخیص، تخت ها را اشغال کرده اند و همین مورد یکی از دلایل تکمیل ظرفیت بیمارستان ها شده است.

او تصریح می کند: ادامه این وضعیت می‌تواند سبب بحران های دیگری برای حوزه درمان شود.

بیمار کرونا در سردشت گوشواره کودکش را جهت ترخیص از بیمارستان فروخت

 محمودزاده با اشاره به مورد یکی از شهروندان سردشتی که در بیمارستان ارومیه بستری است و توانایی ترخیص ندارد، می گوید: این فرد یک زن باردار است که در تماس با بنده اعلام کرده بیمارستان درخواست ۴۰ میلیون تومان از او کرده است اما این فرد با وجود فروش گوشواره کودک سه ساله اش باز هم نتوانسته که هزینه های ترخیص بیمارستان را بپردازد و همچنان در بیمارستان بستری است.

نماینده مجلس یازدهم تاکید می کند: این مشکلات دامن گیر قشر محروم و ضعیف جامعه در سراسر کشور شده است، در حالیکه یکی از شیوه‌های درمانی کرونا عدم وجود استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن است اما متاسفانه هزینه های درمانی در حال حاضر استرس فراوانی را به این بیماران وارد کرده است.

او بیان می کند: چگونه وزارت بهداشت باید چنین دغدغه ای را برای بیماران کرونا شکل دهد، این مسئله سبب شده که در آذربایجان غربی تعداد زیادی از بیماران به دلیل عدم پرداخت هزینه های بیمارستان اجازه ترخیص پیدا نکنند.

شورای عالی بیمه سریعا درمان کرونا را در لیست تعهد بیمه قرار دهد

نماینده مهاباد در خصوص اقدامات انجام گرفته در راستای حل این مشکلات می گوید: بنده در نامه‌ایی به وزیر بهداشت و درمان به این موضوع اشاره کرده ام و وزیر دستور داده که این نامه به شورای عالی بیمه ارسال شود تا نسبت به قرار گیری داروی مذکور در لیست تعهد بیمه برای سراسر کشور اقدام شود.

او ادامه می دهد: این مسئله به همکاری رسانه ها نیاز دارد تا بتوانیم هرچه سریعتر این موضوع را برطرف کنیم و شورای عالی بیمه در اسرع وقت موضوع را در دستور کار خود قرار دهد در غیر این صورت، بر  شمار بیمارانی که توانایی ترخیص از بیمارستان ها را ندارند، افزوده می شود و این مسئله منجر به اشغال تخت‌های درمانی خواهد شد.

محمودزاده تاکید می کند: در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی فراوان دست و پنجه نرم می کنند آیا صحیح است که مشکلات درمانی کرونا هم مزید بر علت شده و منجر شود تا یک خانواده  قشر متوسط  رو به پایین در جامعه با پرداخت هزینه های ۴۰ تا ۵۰ میلیونی به زیر خط فقر سقوط کنند؟!

او ادامه می دهد: این در حالی است که مسئولان کشوری مدعی هستند از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای کرونا هزینه کرده‌اند در حالی که هیچ منبع اعتباری تا کنون برای پرداخت هزینه های درمانی این بیماری در کشور تزریق نشده و بیماران همچنان با مشکلات مالی ناشی از کرونا ویروس روبه رو هستند.

گفت و گو/ تانیا شعفی