سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  پنج‌شنبه 10 مهر 1399  ::  16:17   

عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه(P.Y.D.K) در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

راضی به «مرجع عالی کُرد» نیستیم/باید کنگره ملی کُردهای سوریه برگزار شود

سرویس سوریه-عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه(P.Y.D.K) گفت‌: ابتدا باید یک کنگره ملی در کُردستان سوریه برگزار شود و سپس توسط این کنگره «مرجع عالی کُرد» انتخاب گردد.

«محمود محمد» عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه(یکیتی)در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به مذاکرات میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) اظهار کرد:ما از روز اول از ابتکار ژنرال مظلوم کوبانی درباره وحدت میان جریان‌های کُرد خوشحال بودیم و به آن پایبند هستیم.

وی افزود:اما موضوع که وجود دارد ما از مرجع عالی کُرد راضی نیستیم چونکه این مرجع تنها میان دو جریان است.

وی خاطرنشان کرد:باید این ابتکار ژنرال مظلوم همه احزاب و جریان‌های مستقل و اشخاص مستقل، روشنفکران و افراد جامعه را در برمی‌گرفت.

عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه(P.Y.D.K) تاکید کرد:باید ابتدا یک کنگره ملی در کُردستان سوریه برگزار شود و توسط این کنگره مرجع عالی کُرد انتخاب گردد.

محمود محمد یادآور شد:باید بگویم ما بعنوان(یکیتی)دیروز و امروز هر مذاکره‌ای که حول محور وحدت شکل گرفته، از آن پشتیبانی کرده‌ایم و فردا هم اگر مذاکره‌ای انجام‌ شود باز از آن‌حمایت می‌کنیم.لازم است در هر گفتگویی همه احاد ملت در آن حضور پیدا کنند.

وی پیشتر در گفت‌وگو با کُردپرس گفته بود:با وصف این که ما را از مذاکرات دور نگه داشتند اما هیچ وقت بخشی از مشکل سر راه  اتحاد آن‌ها نیستیم.حزب اتحاد دموکراتیک کُرد(یکیتی) را در مذاکرات شرکت ندادند و به توافق سیاسی رسیدند.در مقابل می‌گوییم که پایبند به نتایج مذاکرات آن‌ها نمی‌شویم چرا که ما یک جریان سیاسی هستیم و طمعی برای مدیریت در اداره خودگردان نداریم و یا دارای نیروی نظامی نیستیم  که سر آن‌ با طرف‌های دیگر به توافق برسیم.

وی افزود:حزب اتحاد دموکراتیک از تابستان سال ۱۹۵۷ تا به امروز در چهارچوب سیاسی و اقدامات آشتی گرایانه فعالیت کرده و به رویکرد دموکراتیک باور دارد.

این سیاستمدار کُرد در پاسخ به این سوال کُردپرس که پیشبینی شما از اتحاد دو نیروی نظامی طرفین چیست، خاطرنشان کرد:در خصوص متحد کردن نیروی نظامی معتقدیم که نباید تجربه اقلیم کُردستان عراق دوباره شود.چند سال پیش در نشست دهوک که جناب(سه‌روک) مسعود بارزانی هم حاضر بودند به این موضوع پرداخته شد که واجب است نیروهای نظامی با حضور متخصصین نظامی دو طرف راهی برای اتحاد پیدا کنند و تنها یک قوای نظامی در کُردستان سوریه ایجاد شود.

محمود محمد با بیان این مطلب که مشکلات عدیده‌ای سر راه اتحاد طرفین است، توضیح داد:ما امیدواریم که این توافق تا انتها ادامه یابد و به خاطر مصالح کُرد در سوریه به نتیجه برسد.اما به شخصه به توافق میان آن ها خوشبین نیستیم چرا که تصمیم سیاسی نه نزد(ENKS) و نه نزد(PYD) است بلکه از قندیل و اربیل دستورات آن‌ها می‌آید.

وی تصریح کرد:مشکلات فراوانی میان قندیل و اربیل وجود دارد و حل شدن آن‌ها با این آسانی نیست و همین موضوعات منجر به موانعی پیشروی مذاکرات شورای میهنی و حزب اتحاد دموکراتیک می‌شود،اما به هر حال امیدواریم که طرفین به توافق نهایی برسند.

عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد در سوریه درباره رعایت حقوق اقوام دیگر در کُردستان سوریه، گفت:در خصوص حضور اقوام دیگر در اداره خودگردان باید بگوییم ما نباید اشتباهات تاریخی که در حق اقوام و ملت‌ها در سوریه و در منطقه انجام‌شده را تکرار کنیم.شهروندان ملت‌های دیگر در کُردستان سوریه دارای حق و حقوق هستند و واجب است در اداره خودمدیریتی حضور داشته باشند و با آن‌ها توافقاتی انجام شود.

این سیاستمدار منتقد کُرد با اشاره به لزوم توجه به مذاکره با دولت مرکزی سوریه از سوی سیاستمداران کُرد سوری، اظهار کرد:ما معتقدیم هر بخشی از کُردستان دارای خصوصیات ذاتی خود است و لازم است هر کدام از منطقه‌های کُردنشین با حکومت‌های مرکزی بر سر حقوق خود به توافق برسند‌.سلاح هیچ کدام از مشکلات کُردها را حل نمی‌کند.

محمود محمد تصریح کرد:ما بعنوان دو حزب اتحاد دمرکراتیک کُرد(P.Y.D.K) و حزب دموکراتیک آینده کُرد(P.D.P.D.K) معتقدیم، حل مسئله کُرد در سوریه از شام می‌گذرد.همانطور که مسئله کُردهای ایران از تهران، کُردهای عراق از بغداد و کُردهای ترکیه از آنکار می‌گذرد واجب است احزاب سیاسی کُرد سوریه یک کنگره ملی برگزار کنند و با تصمیمات مشترک به شام برگردند، زیرا راه‌حل سیاسی را نباید در قندیل، اربیل و سلیمانیه جستجو کرد بلکه با اتحاد سیاسی به شام بروند.

عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد درباره حضور آمریکا و روسیه در کُردستان سوریه، توضیح داد:در حقیقت آمریکا و روسیه برای تامین منافع کُردها و مردم‌ سوریه نیامده‌اند، و این مسئله روشن‌ است که برای منافع خود به منطقه آمده‌اند.

وی افزود:آمریکا و روسیه در قضیه سوریه دارای تفاهمات و حوزه نفوذی هستند و هر دو بر سر اداره سوریه به توافقاتی رسیده‌اند و برخوردهای جزیی آن‌ها در سوریه چیزی از این توافق را کم نمی‌کند.