سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 10 مهر 1399  ::  23:22   

فرانس پرس گزارش داد؛

استفاده گسترده ترکیه از پهباد علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان عراق

سرویس جهان- تحلیلگران، گزارشگران محلی و ساکنان شمال اقلیم کردستان از استفاده گسترده ترکیه از پهباد در آسمان اقلیم کردستان، به بهانه حضور نیروهای پ.ک.ک در این منطقه از شمال عراق خبر داده اند.

به گزارش کردپرس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی از استفاده گسترده ترکیه از پهباد در آسمان اقلیم کردستان عراق به منظور مقابله با نیروهای پ.ک.ک خبر داده است.

محمد حسن، فرماندار منطقه کوهستانی قندیل به این خبرگزاری گفته است هر روز پرواز پهبادها در آسمان این منطقه قابل مشاهده است. این حضور به قدری ملموس و گسترده است که دیدن هر روزه آنها در آسمان عادی است.

به نوشت این خبرگزاری، ترکیه از سال 2018 استفاده گسترده از پهباد را علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان آغاز کرد و از این طریق تعدادی از نیروهای این گروه معارض ترکیه را به قتل رسانده است.

فعالان محلی و تحلیلگران نیز می گویند ترکیه از زمان آغاز عملیات جدید علیه پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان در ژوئن گذشته، به صورت گسترده از پهبادها استفاده کرده است.

محما خلیل از مقامات ارشد در منطقه شنگال نیز به خبرگزاری فرانس پرس گفته است بمباران های هوایی ترکیه که برخی از آنها از طریق پهباد صورت می گیرد در شنگال باعث ایجاد رعب و وحشت در منطقه شده و ایزدیها جرأت بازگشت ندارند.

نیکولاس هراس، تحلیلگر موسسه مطالعات جنگ نیز معتقد است استفاده از پهباد به آنکارا اجازه داده است اهداف پ.ک.ک را به سرعت شناسایی و از بین ببرد. وی معتقد است استفاده ترکیه از پهباد علیه پ.ک.ک، بازی را به نفع آنکارا تغییر داده است.

سیبل دوز، کارشناس پهباد از ترکیه درباره علت استفاده گسترده ارتش ترکیه از پهباد گفته است مدل هایی مانند بیرقدار تی بی 2 ساخت ترکیه بهتر اهداف را شناسایی می کنند، 24 ساعته قابل استفاده هستند، هزینه کمتری نسبت به جنگنده هایی مانند اف 16 ساخت آمریکا دارند و اگر توسط پ.ک.ک هدف قرار گرفته و ساقط شوند اهمیت چندانی ندارد. این در حالی است که پ.ک.ک قادر به تهیه پهبادهای نظامی مدرن نیست و با مسلح کردن پهبادهای تجاری استفاده از این سلاح جدید را آغاز کرده است.

زاگرس هیوا، سخنگوی پ.ک.ک نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است ترکیه با استفاده از پهباد، منطقه امنی به طول 15 کیلومتر در شمال عراق ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد که نیروهای پ.ک.ک توانسته اند تعدادی از پهبادهای ارتش ترکیه را در خاک اقلیم کردستان در منطقه قندیل ساقط کنند.

یک منبع آمریکایی ادعا کرده است که استفاده گسترده ترکیه از پهبادها در خاک عراق، نیروهای ویژه آمریکا در این منطقه را نیز به ستوه آورده است و باعث ایجاد بی اعتمادی شده است.