انتشار:  شنبه 19 مهر 1399  ::  17:11   

سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

ترکیه مجری سیاست‌های آمریکاست/تصرف سریکانی و گری‌سپی دسیسه ای بین‌المللی بود

سرویس سوریه-سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه گفت:آمریکا به کمک ترکیه در حال اجرای طرح خاورمیانه بزرگ است.

 

«حسن قاسم» سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به سالگرد تجاوز ترکیه به سریکانی و گری‌سپی اظهار کرد:باید این را از دو منظر بررسی کرد.ابتدا باید بگویم، تصرف سریکانی و گری‌سپی یک دسیسه بین‌المللی بود که بخشی از آن در مذاکرات آستانه و با عاملیت ترکیه رقم خورد.

وی افزود:مسئله دوم بهانه بازگشت آوارگان به سوریه و ایجاد منطقه امن در مرزهای سوریه بود که این هم یک نقشه از پیش تعیین شده بود.

حسن قاسم خاطرنشان کرد:هدف ترکیه از این بهانه تغییر دموگرافی شمال سوریه و اسکان اعراب و ترکمن‌های مهاجر برای سیاست‌های آینده این کشور است.

وی ادامه داد:ترکیه نمی‌خواهد کُردها به دنبال اداره منطقه باشند و از این‌ جهت قصد دارد بازی جمعیتی را به ضررشان عوض کند.

سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه تصریح کرد:ترکیه با بهانه قراردادن پ.ک.ک و ارتباط آن با پ.ی.د در شمال سوریه به دنبال نقشه‌های بلند مدت است.

وی در پاسخ به این سوال چرا آمریکا در مقابل حمله ترکیه اقدامی انجام نداد، توضیح داد:ترکیه با چراغ سبز آمریکا به این‌ مناطق یورش برد.

حسن قاسم یاداور شد:آمریکا در منطقه بدنبال اهداف بلند مدت است.ایالات متحده همچنان‌به دنبال اجرایی کردن طرح خاورمیانه بزرگ و تقسیم این‌ منطقه است.

سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه تاکید کرد:ترکیه در این اقدام نقش پیاده نظام آمریکا را بازی می‌کند و از شمال افریقا تا یونان و قره‌باغ به دنبال ماحراجویی و درگیری است و به نحویی در حال اجرایی کردن طرح آمریکا در بلند مدت است.

حسن قاسم افزود:ما بعنوان جریان جامعه مدنی که از ائتلاف با گروهی از اندیشمندان، اساتید دانشگاه‌ها و حقوقدانان کُردستان سوریه به وجود آمده‌ایم از جامعه جهانی درخواست داریم که در مقابل اقدامات ترکیه ساکت نباشد و مناطق اشغالی هر چه زودتر آزاد شوند و پناهحویان به خانه‌های خود بازگردند.

سخنگوی نیروی جامعه مدنی کُردستان سوریه تاوید کرد:ما از نهادهای حقوقی و اجرایی سازمان ملل می‌خواهیم که تمام توان خود برای حل مسئله سوریه و آزدسازی مناطق اشغالی بکار ببرند.