انتشار:  یک‌شنبه 20 مهر 1399  ::  08:18   

مظلوم کوبانی:

دمشق تنها یک راه دارد و آن هم مذاکره است

سرویس سوریه- فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با انتقاد از رفتار دولت مرکزی سوریه، تنها راه موجود برای دولت مرکزی سوریه را مذاکره با کردها اعلام کرد.

به گزارش کردپرس، مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با اشاره به مذاکرات کردهای سوریه با دولت مرکزی عنوان کرد: «در شرایطی که تهدیدات و حملات اشغالگرانه علیه شمال و شرق سوریه ادامه دارد، مدیریت خودگردان و ارتش دموکراتیک سوریه باید به مذاکره با دولت مرکزی سوریه ادامه دهند. پیش از این بارها نمایندگان مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه اعلام کرده اند که دولت مرکزی تمایلی به مذاکره ندارد. در این روند میان دولت مرکزی سوریه با ارتش دموکراتیک سوریه با نقش میانجی گری روسیه تنها توافق نظامی حاصل شده است‌. این درحالی است که اگر به آینده سوریه اهمیت بدهند نه اظهارات تنش آمیز ایراد می کنند و نه مانع تداوم مذاکرات می شوند. رفتار ما را در این خصوص از آغاز بحران سوریه در سال 2011 هم دولت سوریه و هم دیگر دولت ها به خوبی می دانند. هدف اصلی ما برای تمام سوریه جلوگیری از تجزیه سوریه و جلوگیری از جنگ های بزرگ است».

کوبانی در گفتگو با خبرگزاری هاوارنیوز، تصریح کرد: «ما هیچ زمان جزئی از بحران سوریه نبودیم. هر زمان علیه ما جنگ به راه انداخته شده است. ما نیز در برابر این حملات هر زمان به دفاع  از خود پرداختیم. گروه تروریستی داعش را از منطقه خود بیرون انداختیم. برای این که این منطقه با تهدید روبه رو نشود هر زمان با دولت مرکزی سوریه مذاکرات را دنبال کردیم. اکنون نیز کانال های مذاکره  با دولت مرکزی سوریه باز است. برای حل و فصل مسائل امنیتی به وجود آمده به این مذاکرات ادامه می دهیم.  ولی در خصوص مسائل سیاسی نمی توانم از تداوم مذاکرات سخن بگویم. رفتار دولت مرکزی سوریه رفتاری نیست که حل و فصل بحران در منطقه را هدف قرار داده باشد. اگر قرار به حل و فصل بحران سوریه باشد این حل و فصل باید سیاسی باشد. بدون حضور مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه نیز حل و فصل بحران امکان پذیر نیست».

کوبانی تصریح کرد: «هر زمان برای حل و فصل بحران آماده انجام مذاکرات هستیم. ولی کسانی که دارای ذهنیت و سیاست کثیف هستند با این روند مخالفت می کنند.  دولت مرکزی باید مسئولانه برخورد کند. با سیاستی که دولت مرکزی اتخاذ کرده است تنها به تجزیه سوریه خدمت می کند. ما از سرزمین و منطقه خود دفاع کرده و به دفاع نیز ادامه خواهیم داد. اگر لازم باشد در برابر دولت مرکزی سوریه نیز از مناطق خود دفاع خواهیم کرد. در برابر دولت مرکزی سوریه تنها یک راه وجود دارد و آن هم مذاکره است».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#سوریه