انتشار:  یک‌شنبه 20 مهر 1399  ::  10:23   

حمایت آمریکا از توافق اربیل و بغداد بر سر شنگال

سرویس جهان- وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از توافق اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بر سر ساماندهی وضعیت در شنگال حمایت کرد.
 

به گزارش کردپرس، دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق، روز 9 اکتبر 2019 از توافق بر سر عادی سازی وضعیت در شنگال و تلاش برای ساماندهی وضعیت اداری و امنیتی این منطقه ایزدی نشین عراق خبر دادند.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای ضمن حمایت از توافق میان اربیل و بغداد بر سر بهبود وضعیت شنگال و بازگشت آوارگان ایزدی به آن، بر در نظر گرفتن منافع ایزدیها در این توافق تاکید کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: ایالات متحده آمریکا از تلاش های اخیر دولت عراق و دولت اقلیم کردستان عراق با هماهنگی نماینده ویژه سازمان ملل در عراق، برای حل چالش های درازمدت امنیتی و سیاسی شنگال استقبال می کند.

آمریکا ابراز امیدواری کرده است توافق اعلام شده در 9 اکتبر بر سر شنگال، زمینه بازگشت سریع، امن و داوطلبانه آنهایی را که با حمله داعش آواره شدند، فراهم کند.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است باید منافع اهالی شنگال، بویژه آنهایی که قربانی نسل کشی شده اند، در راس هر برنامه ای قرار گیرد که برای بازگرداندن امنیت و صلح در شنگال اجرا می شود.

کد خبرنگار:40101