انتشار:  چهارشنبه 23 مهر 1399  ::  19:01   

معاون ریاست مشترک دانشگاه کوبانی در گفت‌وگو با کُردپرس؛

کُردستان سوریه صاحب سه دانشگاه است/زبان تحصیل در کوبانی از ابتدایی تا دانشگاه کُردی است

سرویس سوریه-معاون ریاست مشترک دانشگاه کوبانی اظهار کرد:همه زبان‌های حاضر در کُردستان سوریه حق آموزش و خواندن به زبان مادری را دارند و حقوق فرهنگی هم اقوام‌ پابرجاست.

«شروان مسلم» در پاسخ به سوال کُردپرس که شیوه آموزش و تحصیل در کُردستان سوریه به چه صورتی است، توضیح داد:اتفاقاتی که در چند سال گذشته در خاورمیانه روی داد، بخشی از آن متوجه سوریه شد.کُردها در سوریه صاحب تاریخ و فرهنگ باستانی هستند و وجود آن‌ها وجودی تاریخی است و ما از قبل برای این رویدادها حاضر بودیم و بر همین‌ اساس خود را سازماندهی کردیم.

وی ادامه داد:استراتژی ما در انقلاب‌هایی که در خارمیانه بوجود آمد، استراتژی متفاوت‌تری نسبت به اپوزسیون‌های دیگر بود و ما خط سوم را انتخاب کردیم.

وی افزود:ما برای حقوق مردم‌ و رسیدن به خواسته‌های آنان قیام کردیم.همه می‌دانند انقلاب از درون یکی از مهمترین فاکتورهای هر انقلاب و قیامی است و بر همین مبنا نوزایی در زبان و فرهنگ در کُردستان سوریه نیز ایجاد شد.

وی تصریح کرد:ما با سازماندهی اداری و سیاسی آغاز کردیم و به سازماندهی در حوزه آموزش رسیدیم و امروز به صورت رسمی سیستم خودمدیریتی اعلام شده است.

شروان مسلم تاکید کرد:تلاش ما این است کسی از آموزش و تحصیل محروم نگردد و بنیاد آموزشی را بر پایه سیستم دوره بعث پیگیری نمی‌کنیم.

معاون ریاست مشترک دانشگاه کوبانی توضیح داد:سیستم آموزشی در کُردستان سوریه براساس شرایط فرهنگی و هویتی منطقه پایه‌ریزی شده است.حقوق زبان‌های موجود در منطقه محفوظ مانده و به همه آن‌ها تحصیل می‌شود و در مناطقی که کُردها، عرب‌ها و آشوری‌ها زندگی می‌کنند هر کدام دارای حق خواندن و نوشتن به زبان خود هستند.

شروان مسلم درباره رسمیت زبان‌ها در کانتون‌های مختلف کُردستان سوریه افزود:در منطقه جزیره زبان عربی و زبان سریانی از زبان‌های اصلی هستند.در منطقه کوبانی زبان کُردی جز زبان‌های اصلی است و در مناطق عرب نشین، زبان عربی جز زبان‌های اصلی است و همچنین در مناطق مشترک واجب است دانش‌آموزان زبان‌های دیگر را نیز بیاموزند.

وی خاطرنشان کرد: مواد درسی که از زمان بعث به جا مانده بود به دلیل باورهای غلط و تاریخ سازی ناواقعی دیگر قابل آموزش نیستند و کمیته‌هایی برای مواد جدید درسی تشکیل شدند و الان مواد درسی تازه‌ای به دانش‌آموزان تدریس می‌شود.

شروان مسلم یادآور شد: در کوبانی در مدارس از پیش دبستانی تا سطح دانشگاه از زبان کُردی استفاده می‌شود و در مناطق دیگر همان مواد درسی به سه زبان کُردی، عربی و سریانی آموزش داده می‌شود.

معاون ریاست مشترک دانشگاه کوبانی گفت:در کُردستان‌سوریه چندین هنرستان و سه دانشگاه مهم ایجاد شد.دانشگاه "روژاوا" در قامیشلو، دانشگاه کوبانی و دانشگاه عفرین سه دانشگاه مهم کُردستان‌ سوریه هستند که در حال حاضر به دلیل تصرف عفرین توسط ترکیه این دانشگاه به منطقه شهباء منتقل شده است.

وی خاطرنشان کرد:در حال آماده‌سازی برای دانشگاه(شمال) در رقه هستیم.در همه دانشگاه‌ها بخش‌های مختلف پزشکی، فنی، اجتماعی و وجود دارد که دانشجویان‌پس از کسب نمره‌های لازم به تحصیل مشغول می‌شوند.